Bayındır Hastanesi Bir Zoru Daha Başardı!

4,5 yaşındaki kardeşi sayesinde 17 yaşındaki ağabey hayata tutunacak…

Prof. Dr. Ali Uğur Ural ve ekibi Bayındır Hastanesi’nde özel bir kemik iliği nakline imza attı. 17 yaşındaki bir Akut Lenfoblastik Lösemi hastasına doku uyumu sebebiyle sadece 4,5 yaşında olan küçük kardeşinden yeterli sayıda kök hücre toplanabildi. İlik nakli başarılı bir operasyonla sona erdi.

Sadece 4,5 yaşında olan ve boy/kilo/yaş açısından uygun olamayacağı düşünülen küçük donör, 17 yaşındaki erişkin ağabeyine hayat verdi. Bayındır Ankara Söğütözü Hastanesi’nde ön çalışmaları titizlikle sürdürülen operasyonun ilk aşamasında, 4.5 yaşındaki donörden yeterli sayıda kök hücre toplandı. Daha sonra, sıvı azot içerisinde eksi 196 derecede muhafaza edilen kök hücre, başarılı bir işlemle 17 yaşındaki ağabeye nakledildi.

Operasyon, Bayındır Hastanesi Erişkin Hematoloji ve Kök Hücre Nakil Merkezi sorumluluğunda ve Çocuk Hematolojisi, Anestezi, Algoloji bölümlerinin desteği ve aferez ekibiyle çok ayrıntılı bir şekilde planlandı.

Bayındır Ankara Söğütözü Hastanesi, Hematoloji ve Kök Hücre Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ali Uğur Ural hazırlık süreçleri ve nakil işlemiyle ilgili olarak şunları söyledi: "Lösemili vakalarda allojeneik (bir başkasından) kök hücre nakli yapabilmemiz için vericiden yeterli sayıda kök hücre toplanabilmesi esastır. Kök hücre sayısı da hastanın ağırlığına göre belirlenir. Yeterli sayıda kök hücre toplanamadığı takdirde, alıcıda daha önceden lösemik hücreleri yok etmek ve bir kemik iliği boşluğu oluşturabilmek için yüksek dozda radyoterapi ve kemoterapi uygulandığı için, alıcının kan değerlerinin düzelmesi (engraftment) sağlanamaz. Bu nedenle boy/kilo/yaş açısından da uygun vericilerin olması tercih sebebidir.

17 yaşındaki ve Akut Lenfoblastik Lösemi'li hastamızda ise kök hücre vericisi olarak, 4.5 yaşındaki kardeşi doku uyumlu çıktı. Bu yaştaki bir verici elbette çocuk hastalarda kullanılabilir. Ancak, erişkin yaştaki ağabeyinde kullanılmak üzere 4.5 yaşındaki bir çocuktan kök hücre toplaması gerçekten çok zordu. Bu şekildeki bir girişim tüm ekip açısından ayrıntılı bir hazırlığı gerektirdi. Anestezi altında 3-4 saat süren bir işlemle vericimizin kanında dolaşan (dört günlük bir ilaç tedavisiyle kök hücreler kemik iliğinden damar içerisine çıkarıldıktan sonra) kök hücreler toplandı. Ayrıntılı hesaplamalarla toplanan hücrelerin hastamızın ağırlığına göre yeterli sayıda olduğuna kanaat getirildi. Toplanan hücreler kullanılıncaya kadar sıvı azot (-196 C) içerisinde donduruldu. Altı gün süren ön hazırlık tedavisi ve yaklaşık 5 saat süren başarılı bir işlemle nakli gerçekleştirdik” dedi.

Ali Uğur Ural kimdir?
Prof. Dr. Ali Uğur URAL 1960’da Ankara’da doğan Ural, 1985 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nden ikincilikle mezun oldu. 1993 yılında İç Hastalıkları Uzmanı, 1995 yılında da Hematoloji Uzmanı olan Ural, 1996 yılında Yardımcı Doçent, 1998 yılında Doçent, 2004 yılında da Profesör oldu. Uzmanlık alanları Otolog ve Allojeneik Kök Hücre Nakli, Mezankimal Kök Hücre Farklılaştırılması ve Klinik Uygulamaları, Multiple Myeloma, Akut ve Kronik Lösemiler, Lenfomalar, Kemoterapötik İlaç Etki Mekanizmaları olan Ural, Uluslararası Kemik İliği Transplantasyon Kurumu, Türk Hematoloji Derneği, Türk Biyokimya Derneği, Hücresel Tedaviler ve Rejeneratif Tıp Derneği, Moleküler Kanser Araştırma Derneği, Avrupa Kanser Araştırma Derneği, Hücre Ölümü Araştırma Derneği ve Lösemi- Myeloma Derneği üyesidir. Prof. Dr. Ali Uğur Ural halen Ankara Özel Bayındır Hastanesi Hematoloji ve Kök Hücre Nakli Merkezi Başkanı olarak görev yapmakta.

Bayındır Hastanesi
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız

yukarı git