Gebeliğe duygusal olarak hazır olmak kadar, fiziksel olarak da hazır olmak gerekiyor. Sağlıklı bir hamilelik yaşayabilmek için, anne olmaya karar verildiği andan itibaren bazı önlemlerin alınması gerekiyor.

Çoğunlukla anne adayları gebe kaldığını fark ettikten sonra doktora başvurmaktadır. Oysa kadınların gebe kalma kararını aldıktan sonra doktora başvurmaları daha sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci için önemlidir.


 

Hamilelik öncesi folik asit kullanımı

Gebelik planlayan tüm kadınlar gebelikten en az 1 ay önce her gün 400 μg folik asit kullanmaya başlamalıdır. Folik asit, kalıcı sakatlıklara ve bebek ölümüne neden olabilen nöral tüp defektini, bazı kalp kusurlarını ve yüz yarıklarını engeller. Nöral tüp beyni ve omuriliği içine alan bir yapıdır. Gelişimindeki bir sorun nedeniyle herhangi bir bölgesinin açık kalmasına nöral tüp defekti (kusuru) adı verilir. Şeker hastalığı, nöbet önleyici ilaç kullanımı, ailede nöral tüp defektli birey öyküsü ve folik asit seviyesinde azalmayla seyreden kan hücresi hastalığı olan gebe adayları yüksek doz folik asit takviyesi almalıdır. Folik asit takviyesi folik asitle ilgisiz mekanizmalardan ve kalıtsal anomalilerden kaynaklanan nöral tüp defektlerini engelleyemez.

Genetik hastalıklar doğum öncesinde engellenebilir mi?

Sizin veya eşinizin ailesinde kalıtsal bir hastalık mevcutsa bu konuda gebelik öncesi rehberlik ve tedavi için yardım isteyebilirsiniz. Ülkemizde SMA ve kalıtsal kan hastalıkları (talasemi, hemofili, orak hücreli anemi, eritrosit enzim hastalıkları) taşıyıcı taraması, evlilik öncesi sağlık raporu almak için başvuran çiftlere yapılmaktadır. Ailede bilinen kalıtsal hastalık olmasa dahi tüm çiftler, kistik fibrozis seçeneğinden de faydalanabilir.

Genetik taşıyıcılık testleri kalıtsal hastalığı olan bir çocuk dünyaya getirme riskini belirlemede yardımcıdır. Eğer testler sonucunda kalıtsal hastalık riski çıkarsa gebelik öncesi dönemde tedavi fırsatına erişebilirsiniz. Gebe kaldıktan sonra genetik hastalığa sahip bir bebeğin bu hastalıktan arındırılması günümüz teknolojisinde mümkün değildir. Ancak gebe kalmadan önce seçilmiş embriyo transferi ile genetik hastalıklardan kaçınabilirsiniz.

Gebelik öncesi dönemde beslenme

Sağlıklı bir gebelik ve doğum için gebelik öncesi dönemde düzenli beslenme ve egzersiz alışkanlıkları oluşturulmalıdır. Akdeniz usulü beslenme benimsenmeli ve bu modele bol miktarda et eklemesi önerilmektedir. Günlük 1 saat yürüyüş ve bol su tüketimi ile birlikte uygun beslenme, gebelik döneminin pek çok hastalığından sizi koruyacaktır.

Gebelik öncesi zayıflama

Gebe kalmadan önce tartılmalı ve vücut kitle indeksinizi hesaplamalısınız. Normal aralığın dışında kalanlar normal kiloya ulaşıncaya kadar gebeliğini ertelemelidir. Fazla kilolar düşük, hamileliğe bağlı gelişen yüksek tansiyon, şeker hastalığı, doğumsal sakatlıklar, ölü doğum gibi son derece ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca vajinal doğum yapacak olan kadınlarda doğumun zor geçmesine yol açabilir. Yara yeri enfeksiyonu ve emboli riski obezlerde artmıştır. Fazla kilolar, gebelikte karın ağrısı, bel ağrısı, yorgunluk, nefes alamama, çarpıntı hissi gibi sorunların daha çok hissedilmesine de neden olur.

Sigara hamileliği nasıl etkiler?

Gebe kalma kararı veren bir çiftin yapması gereken en önemli şeylerden biri, sigarayı bırakmak olmalıdır. Her sigara içişinizde vücudunuza giren zehirler bebeğinizin oluşumunu sağlayacak olan yumurtanızın ve eşinizin sperminin DNA’sına zarar verir. Sigara içimi, düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve dış gebelik gibi çok sayıda olumsuz gebelik sonucu ile ilişkilendirilmiştir. Gebelik döneminde sigara bebeğinize giden damarlardaki kan akımının bozulmasına, doğumsal sakatlık riskinin artmasına ve en önemlisi ani bebek ölümü olarak adlandırılan duruma davetiye çıkartır.

Hamilelik öncesi yapılması gereken aşılar

Aşılamalar hem anne hem bebek sağlığı için hayati önem taşır.

  • Kızamıkçık, suçiçeği, hepatit A ve B’ye karşı bağışıklığı olmayanların aşı dozları gebelik öncesi dönemde tamamlanmalıdır.
  • Kızamıkçık ve suçiçeği canlı aşılardır. Bu aşılardan sonra gebelik süreci en az 1 ay ertelenmelidir.
  • Hepatit B bağışıklığı olmayan bir kadın, gebelik döneminde hepatit B kaparsa, doğacak bebeği %90 ihtimalle kronik hepatit B hastası olacaktır. Bu durum çocuğun ilerde siroz ve karaciğer kanseri olmasına sebep olabilir.
  • Gebelik öncesinde hepatit C taramanızı da yaptırmalısınız. Hepatit C’nin aşısı mevcut değildir ancak tedavisi gebe olmayan bireylerde mümkündür.


Hamilelik öncesi doktor muayenesi

Daha önceden tanı konulmamış ve gebelik döneminde fark edilen bir sağlık sorunu, hamileliğinizi ve bebeğinizi ciddi tehdit altına sokabilir. Bu nedenle hamilelikten önce mutlaka genel sağlık muayeneninizi yaptırmalı ve jinekolojik muayenenizi olmalısınız.

  • Yumurtalık kistleri, myom, polip, rahmin şekilsel bozuklukları gebelikten önce saptanmadığında gebelik esnasında büyük sorunlara yol açabilir.
  • Smear testinizi yaptırmalısınız.
  • Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon riski altındaysanız veya sizin veya eşinizin enfeksiyon kapmış olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza gebelik öncesi tarama ve tedavi hakkında danışın. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar gebe kalmanızı engelleyebilir. Bu enfeksiyonlar ayrıca gebelik esnasında hem anne hem de bebek sağlığı için risk oluşturur.
  • Diyabet, astım, epilepsi, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, tiroid hastalıkları, romatolojik hastalıklar gibi kronik bir hastalığınız varsa, hamile kalmadan önce kontrol altına alınmış olmalıdır. İlaç tedavileriniz gebelik dönemine uygun olacak şekilde yeniden planlanmalıdır.
  • Gebelikten önce diş kontrolünüzü yaptırmalısınız. Mevcut enfeksiyon odaklarının yok edilmesi ve diş eti bakımının yapılması, gebelik döneminde diş sağlığı sorunlarınızı en aza indirecektir.
  • Gebeliğe ruhsal açıdan kendinizi hazır hissettikten sonra vücudunuzun da bu karara hazır olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz. Planlı bir gebelik çıkabilecek sorunlara karşı daha bilinçli olmanızı ve bu sorunları daha kolay atlatmanızı sağlar.


Gebelik ve doğum sürecinin sağlıklı geçmesine faydalı olacak öneriler için Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümümüz ile Perinatoloji Bölümümüze başvurabilirsiniz. 

Uzm. Dr. Esra Oben Tutar
Bayındır Söğütözü Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

20.09.2022
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız