Doğanın bir parçası olarak, vücudumuz da mevsimlerle beraber değişim gösteriyor. Kış şartlarına uyum sağlayan vücut, baharın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte yeni bir uyum sürecine giriyor. Bu uyum süresince, kendimizi yorgun hissedip bütün bir günü yatakta geçirebiliyoruz. Neyse ki yaşam şeklimizde ve beslenmemizde yapacağımız birkaç küçük değişikle bu sıkıntıları yaşamadan aynı zamanda fazla kilolardan kurtularak yazı karşılamak elimizde. 

Adım adım yaza hazırlık
Yaz mevsimine ideal kiloda ve sağlıklı bir bedenle girmek için hemen harekete geçin.
- Uzun süreli zindelik hissi için güne kahvaltı etmeden başlamayın. Tam buğday ekmeği ve yağsız peynirle hazırlanmış bir tostun yanı sıra yulaf, yağsız süt ve meyveyle hazırlanmış yağ oranı düşük, lif oranı yüksek bir kahvaltı sizi öğle saatlerine kadar tok tutmak için iyi birer alternatif olabilir
- Öğün atlamayın. Her 3-4 saatte bir, düzenli öğün yapmaya çalışın. Günde azami 5-6 öğün tüketin.
- Mide yanması ve sindirim problemlerine neden olabilecek kızartma ya da yağlı gıdalara beslenmenizde yer vermeyin.
- Karbonhidrat oranı düşün beslenme alışkanlığı halsizliğe neden olacağı için mutlaka her öğünde sebze, meyve ve tahıl tüketmeye özen gösterin.
- Gün içinde tatlı krizleri yaşıyor, saldırırcasına yiyor ve ardından üzerinize uyku hali çöküyorsa, glisemik indeksi düşük gıdalardan oluşan bir ara öğünü ihmal etmeyin. Örneğin; yağsız sür veya yoğurtla birlikte lif oranı yüksek bir meyveyi karıştırabilir, yanında biraz da tarçın kullanarak kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz.
- Öğününüzün temelini makarna, tatlı, patates kızartması gibi kan şekerinde anormal dengesizliklere yol açan besinler oluşturuyorsa, bu beslenme tarzı da uykulu olmanıza yol açabilir. Bu gıdaların yerine düzenli sebze ya da et tüketerek daha enerjik olun.
- Alkol tüketmemeye özen gösterin. Merkezi sinir sistemini baskılayan alkol birkaç saat sonra aşırı yorgunluğa yol açabiliyor. Bunun yanı sıra kışın alınan kiloların artmasındaki payı da yadsınamaz.
- Tarım ilaçları ve pestisitlere maruz kalan sebze ve meyveleri arıtmaya çalışan vücudumuz bir süre sonra yorgunluk sinyalleri vermeye başlıyor. Bu nedenle mevsiminde yetişen sebze ve meyvelere mönünüzde daha çok yer verin.
- Yeşil çayda bulunan kateşin adlı antioksidan maddenin kilo kaybını hızlandırdığı ve özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı, metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalarca destekleniyor. Günde iki fincan yeşil çayı mümkünse limonlu içmeye çalışın.
- Güneşli günlerde, mutlaka D vitamini depolamak için açık havada yürüyüş yapın.

Uzm. Dyt. Esra Örün İncekara
Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı

12.05.2014
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız