Yetişkin bireyler, hayatlarının sonuna kadar devam edecek beslenme alışkanlıklarını okul öncesi ve/veya okul çağlarında edinirler. Bu nedenle okul çağlarında edindikleri beslenme alışkanlıkları, ilerde sağlıklı yetişkinler olabilmek açısından önem kazanmaktadır. Ayrıca bu dönemdeki beslenme alışkanlıkları ileri dönemlerdeki bazı hastalıklara zemin hazırlaması açısından da önem taşımaktadır.

Okul çağındaki çocukların birçoğu sağlıklı beslenmenin temellleri bilmemektedir. Yine bir çoğu dengeli bir diyetin ve fiziksel aktvitenin sağlıkları için önemli olduğunun farkında değildir. Bu yüzden ebeveynler olarak çocuklarımıza sağlıklı beslenme ile ilgili doğru bilgiler öğrenmesinde yardımcı olmalıyız.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin %60-85’inin kahvaltı yapmadıkları, %25-43’ünün satıcılardan alışveriş yaptıkları, buna rağmen sadece %15-25 oranında süt-ayran tüketildiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan da anlaşıldığı üzere okul çağında beslenme alışkanlıkları açısından çok yol katedilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu noktada öğretmenler ve veliler olarak bazı sorumluluklarınız bulunmaktadır. Bunların başında çocuklara yol göstermek açısından iyi birer örnek olmak gelmektedir. Ayrıca çocuklar açlığa yetişkinler kadar dayanamazlar, bu yüzden düzenli yemek yemeyen çocuk daha fazla abur cubur tüketmeye başlar.

Okul çağındaki çocukların beslenmesindeki en önemli nokta, dengeli bir kahvaltıdır. Okula kahvaltı yaparak giden çocuk İyi beslenmiş cocuk demektir. Ve iyi beslenmiş bir çocuk öğrenmeye hazır demektir.

Neden kahvaltı?
Sürekli alışkanlık olarak öğün atlama, çocuğun okul performansı ve başarısı üzerinde negatif etkiler gösterdiği çalışmalar ile ispatlanmıştır. Yapılan çalışmalarda , kahvaltı yapan çocukların daha başarılı oldukları, daha geç yorgunluk hissi oluştuğu görülmüştür. Ayrıca kahvaltı yapan çocukların, problemleri daha kolay çözdükleri, derse daha iyi konsantre olduları ve derslerden aldıkları notlar daha iyi olduğu bilinen gerçeklerdir. Bu nedenlerle MUTLAKA KAHVALTI. 1-2 dilim  peynir çeşitleri, tam tahıllı ekmek, zeytin, pekmez - bal, süt, haftada 2-3 kere yumurta veya omlet, taze meyve, evde yapılmış kuru meyveli kek veya  börek çocukların kahvaltılarında olabilecek gıdalar arasında sayılabilir.

Okulda yemek yeme 
Çocukların yaşları ilerledikçe kafeteryada arkadaşları ile beraber olmak isterler. Ve bir çok okul öğrencilerine kafeteryalarda ya da yemekhanelerde yemek şansı sunmaktadır. Bu noktada önemli olan sunulan yemek çeşitliliğidir. Seçme şanslarının olması beslenme yeteneği kazanmasını sağlar. Bu yüzden çocuklarımıza okullarda daha sağlıklı beslenmelerine yönelik yardımcı olmalıyız. Bunun için:
- Okullarda uygulanan menü örneklerini mutlaka isteyin. Menülerde beslenme uzmanın onayı
olup olmadığını sorgulayın.
- Yemek servis saatlerinde gözetmen olarak yer alın.
- Okulun yemekhane sorumlularını tanıyın.
Okulda bulunan beslenme eğitim faaliyetlerini destekleyin .

Evden okula yemek götürme 
Çocukların evden okula öğle yemeklerini getirmeleri gerekebilir. Bu tarz durumlarda hazırlanması kolay ve yemesi zevkli olduğu kadar, sağlık, güvenilir ve daha beslenyici olan besinleri hazırlamalıyız.
Çocukların günlük gereksinmelerinde kemik gelişimleri için kalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Hazır şekerli içeceklerdense, süt, ayran gibi içecekleri beslenme çantasında bulunmasına özen gösterin. Evden taşıdıkları yemekleri temiz ve güvenilir bir yerde saklaması gerektiğini hatırlatın. Güneşten ve sınıftaki ısıtıcından uzak bir yerde saklamalarına dair uyarın. Beslenme çantasının için hazır kek, pasta, kraker tarzı gıdalar yerine , evde hazlanmış sandviç tarzında gıdaları tercih edin. Çocuğunuz meyve alışkanlığı kazanması için beslenme çantasına meyve koymayı ihmal etmeyin.

Dyt. Ayşe Korkmaz
Bayındır İçerenköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü

17.10.2018
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız