Yoğun ve rutin okul hayatından sonra nihayet tüm çocukların beklediği o tatil zamanı geldi. Okulların tatile girmesi ile birlikte anne ve babalar kafasında aynı soru “tatili çocuklarımız için en verimli nasıl geçirebiliriz, neler yapmalı ve yaptırmalıyız?”
Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Dr. Birgül U. Bayoğlu, sömestir tatilinin çocuklar ile kaliteli vakit geçirmek için önemli bir fırsat olduğunu ve bu konuda ailelere önemli görevler düştüğünü belirterek, ailelere uyarılarda ve önerilerde bulundu:
İster çalışkan ister ders çalışmaya isteksiz çocuklar olsunlar, hemen her çocuk ara tatili, deyim yerindeyse iple çeker. Çocukların beklentilerinin karşılanmaması öncelikle hayal kırıklığı ardından öfke duygusu oluşturur. Olumsuz duygular çocukların aile içi ilişkilerine de yansıyacağı ve çatışmalara neden olacağı için tatil dönemini çocukla birlikte planlamak yararlı olur.
Tatil çocuklar ile birlikte kaliteli zaman geçirebilmek için en güzel zamandır. Hem kısa tatili verimli geçirebilmek hem de çocukların isteklerini de göz önünde bulundurarak birlikte plan yapabilirsiniz. Çocuklarınız okulda kendileri için faydalı ve güzel zaman geçiriyor olsalar da, anne ve babaları ile birlikte zaman geçirerek paylaşımlarda bulunmak onları en mutlu edecek şeydir.
OKUL ARKADAŞLARINI DA PLANLARINIZA DAHİL EDİN
Sömestr tatili kısa bir zaman aralığı olacağından çalışma disiplininden uzaklaşmadan çocuğun eğlenmesine de izin vermek önemlidir.
Eğer imkanlarınız elverişli ise okuldan çocuğunuzun uzaklaşmaması için okul arkadaşları ile etkinlikler düzenlenebilir. Böylece hem okuldan uzaklaşmamış hem de sadece aile ile değil arkadaşları ile de istedikleri gibi eğlenceli zaman geçirmiş olurlar.
 
 
TATİL İÇİN VERDİĞİNİZ SÖZÜ TUTUN
Çocuğunuzun tatilde neler yapmak istediğini öğrenin. Bu dönem yalnızca anne ve babanın istediği etkinliklerin yapılacağı bir zaman olarak görülmemeli. Eğer çocuklarınıza tatil dönemi için bir söz verdiyseniz mutlaka bu sözü yerine getirin, onların yapmaktan hoşlandıkları şeylere biraz daha zaman ayırmaya çalışın.
KARNE TATİLİ İÇİN “YÜZ ÜZERİNDEN YÜZLÜK” ÖNERİLER:
  • Karnesine göre daha zayıf olan dersleri için nasıl bir çalışma düzeni oluşturmanız gerektiğini birlikte planlayın.
  • Kış dönemi de olsa çocuğunuz doğal ortamda zaman geçirmelidir. Arkadaşları ya da aile olarak doğada yapılabilecek aktiviteler planlayın.
  • Günümüz çocuklarının tatillerde en çok istedikleri şey bilgisayar başında neredeyse süresiz zaman geçirmek.  Ekran yaşantısını kontrol edin, çocuğunuzun oynadığı bilgisayar oyunlarına siz de katılın.
  • Ev içinde gerçekleştirilebilen sanatsal ya da hobi benzeri etkinlikler yaratın.
  • Mümkünse akşamları tüm aile birlikteyken televizyonu kapatın, müzik dinleyerek sohbet edin, oyunlar oynayın.
  • Bir kitabı seçin, her gün bir bölüm okuyun ve ailece kitabı tartışın.
  • Ailece sinema filmi izleyin, olanağınız varsa tiyatroya gidin.  Karakterleri ve senaryoyu sorgulayın.
  • Tatilin son günü çocuklardan tatil anılarını yazıya ya da resme dökmelerini isteyin, yazarken yardım edin.
  • İçinde sevgi, sınır, kural ve eğlence olmayan hiç bir yaklaşım çocuğu başarıya taşımaz..


Bayındır Hastanesi
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız

yukarı git