Gebelikte ilk 3 ay, tüm sürecin en önemli ve en riskli ayları arasında yer alıyor. Bu nedenle ilk aylara dikkat edilmesi, anne ve bebeğin sağlık kontrollerinin yapılması kritik önem taşıyor. Bu noktada gebeyi iyi tanıyan ve izleyen perinatoloğun (riskli gebelikler uzmanı) varlığı, gebeliğin daha rahat geçmesine yardımcı olacağı gibi bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine de olumlu etki ediyor.

Beklediğim regl günüm geçti, gebe olduğumu düşünüyorum. Aslında gebe olmayı o kadar çok istiyorum ki, ne yapmalıyım?

Eczaneden alacağınız idrardan gebelik testi hızlıca sonuç verip merakınızı giderebilir. Daha iyisi kandan gebelik hormonuna baktırsanız daha da doğru bir fikir edinebilirsiniz.

Kandan gebelik hormonum beklenen değerlerde bulundu, bebeğim iyi midir?

Daha bebeği görmedik, hatta gebelik rahim içinde mi onu bile bilmiyoruz. Gebelik rahim dışında, rahim kanalında veya varsa önceki gebeliğin sezayen yerinde bile yerleşmiş olabilir. Bunları öğrenmek için ilk gebelik muayenemizi yaptıralım ve vajinal ultrasonografiyi kesinlikle reddetmeyelim. Gebeliğin düzgün yerleşimi, çok kompleks bir yapı olan gebelik kesesi, içinde embriyonun durumu, embriyo eklerinin durumu, olası çoğul gebelik, olası kanama alanları, gebelik haftası yani embriyo büyüklüğü, kalp atımı uyumu çok önemlidir. Bu bulguları kesinleştirmek için tek bir muayene yetmeyebilir. Doktorunuz belirlediği aralıklarla sizi tekrar muayene etmek isteyebilir ve bu dönemde kanınızdaki gebelik hormonu artışını da izlemesi gerekebilir.

Buraya kadar süreç hep olumlu gitti, farkına varmadan 6.-7. gebelik haftamı bitirdim. Bebeğim iyi midir?

Evet bu ilk aşama için işler yolunda, iki hafta sonra bir muayene daha yapıp, bebeğiniz aradaki sürede iki haftalık büyümüş mü onu değerlendirsek çok uygun olur.

İçim daha rahat, 8.-9. hafta muayenemde de işler yolunda. Bebeğim uygun büyüklükte, kalbi beklenen hızda ve düzenli atıyor, koryon, zarlar, sıvı, rahim kanalı, yumurtalık bölgelerim olağan izleniyor. Artık bebeğim iyi, değil mi?

Yine ‘bu aşamada iyi. Bu haftalarda size ilk üç ay için bebeğin iyilik halini belirlemede hangi ultrasonografik muayenelerin, hangi tarama ve gerekirse tanı testlerinin yapılacağı konusunda bilgilendirme ve aydınlatma yapılacak. 11.-14. hafta arasında, daha uygun olarak 12.-13. hafta biometrik zamanında, eğer ilave bir tanı gerekmezse, bu süreç tamamlanacak.

13-14. haftamdayım, ultrasonografik detaylarım, tarama testlerim kabul edilir sınırlarda bulundu. Doktorum herhangi bir tanısal teste gerek duyulacak risk taşımadığımı bana açıkladı. Artık bebeğim iyi, değil mi?

Evet, bu aşamada iyi. Bu aşama gebelik sürecinizdeki en önemli dönemeçti diyebiliriz. Hatta istatistikler diyor ki, bu süreç doğru yönetilip eksiksiz geçildi ise ve bundan sonraki süreçler de aynı kalitede izlenir ve maternal sorun da olmazsa, %95 bebeğiniz eve sağ sağlıklı gidecektir. Ama yine de gebelikde her şey iyi gidecek diye öngörü olmaz. Asıl olan sizi bilen ve izleyen bir doktorunuzun olmasıdır. Onu dinleyin, kendi imkanlarınız ile bilgilenin ama sözü mutlaka doktorunuz söylesin...

Prof. Dr. Ahmet Nuri Danışman
Bayındır Söğütözü Hastanesi Perinatoloji Uzmanı

16.09.2021
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız