Adet döneminin ortasında, yumurtlama sırasında kasıklarda hissedilen ağrı, bazen ağrıya eşlik eden hafif bir kanama… Mittelschmerz adı verilen bu tablo, kadınların yüzde 20’sinde görülüyor.
Almanca’da ‘döngü ortası ağrısı’ anlamına gelen Mittelschmerz, bazı kadınlarda her döngüde, bazılarında ise zaman zaman yaşanan ve ‘tek taraflı alt batın ağrısı’şeklinde görülen bir durumdur. Adet döneminin ortalarına doğru, yani döngünün 13.-16. günlerine denk gelen dönemde sağ veya sol kasıkta hissedilen ağrı, ovulasyon (yumurtlama) ile ilgili dönemi kapsar. Bunun nedeni; yumurtanın, yumurtalıktan çatlayarak açığa çıkmasıdır. Ani başlayıp saatler içinde dinebileceği gibi, 2-3 güne kadar da uzayabilir. Nadiren bir sonraki adet başlayana kadar devam edebilmektedir.
Mittelschmerz’in belirtileri ve nedenleri hakkında bilgi veren Bayındır Hastanesi Söğütözü’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ömer Nicat Çobanoğlu, ağrı yerinin genellikle ovulasyonun, yani yumurtlamanın oluştuğu tarafı gösterebilecek şekilde lokalize olduğunu, bu tablonun; yumurtlama öncesinde oluşan öncül yumurta gelişim ve büyümesinin, yumurtalıkta oluşturduğu ödem ve yumurtalık kapsülünün gerilmesi ile meydana geldiğini belirtiyor. Doç. Dr. Çobanoğlu, yumurtlama esnasında ise, yumurtanın yumurtalık duvarını çatlatarak açığa çıkması ile oluşan kanama ve etrafa dağılan sıvının batın zarı denilen peritonu irrite etmesinin, ağrının devamına yol açtığını ifade ediyor. Ovulasyonu takiben oluşan Fallop tüp kasılmaları ve hareketleri de ağrının bir başka nedenini oluşturuyor.
Kısa süreli kanamalar normal
Mittelschmerz yaşayan kadınların yaklaşık yarısında kısa süreli bir yumurtlama kanaması yaşanabileceğini belirten Doç. Dr. Ömer Çobanoğlu, “Bu kanamanın sebebi, yumurtlamanın hemen öncesinde başta östrojen olmak üzere hormonlardaki ani düşüştür. Yumurtlama sonrasında tekrar artan hormonlar bu lekelenme tarzı kanamanın artmasını ve uzamasını engeller. Ayırıcı tanı hastanın muayene bulgularının normal olması ile konur” diyor.
Doç. Dr. Çobanoğlu, ağrının beklenenin çok üstünde olması ve vajinal yoldan oluşan kanamanın fazlalığı durumunda; apendisit, patlamış yumurtalık kisti, dış gebelik ve ailevi Akdeniz hastalığı gibi olguların ekarte edilmesinin önemli olduğunu vurguluyor.
İlaçla tedavi ediliyor
“Mittelschmerz’de tedaviye genelde gerek duyulmaz. Uzun süreli ve şiddetli ağrılarda ağrı kesiciler kullanılabilir” diyen Doç. Dr. Ömer Çobanoğlu, sosyal kısıtlama getiren seviyedeki olgularda doğum kontrol hapları kullanılarak ovulasyon, dolayısı ile de Mittelschmerz’in engellenebileceğini belirtiyor.
 
 


Bayındır Hastanesi
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız

yukarı git