Tıpta tedavi kadar, koruyucu hekimlik de önemlidir. Ağrılı eklem hastalıklarının tedavisi kadar kişilerin günlük yaşamdaki davranışlarının sağlık üzerindeki olumsuz etkisini engellemek de gereklidir. Günlük çalışma ve yaşam ortamınız, benzer hareketlerin tekrarlanarak yapılmasını gerektiriyor ise çalışırken bedeninizi sakatlayabilirsiniz. Beden mekaniğiniz yani kaslarınızın esnekliği ve gücü tam değilse, eklemlerinizde hareket açıklıkları yeterli sınırda değilse, bedeniniz ile kullandığınız mobilya ve donanımlar uyumlu değilse ya da doğru yerleştirilmemişse yine çalışırken sakatlanma riskine sahipsiniz.

Ofisi sağlıklı hale getirmek elinizde
Ofisinizin sizin vücut ölçülerinize göre donatılmamış olması, onu bedeninizle uyumlu hale getiremeyeceğiniz anlamına gelmez. İşte ofisinizi sağlıklı hale getirmenin yolları:

Monitörden bir kol uzakta oturun: Ofis masasına oturduğunuzda bilgisayarın monitörü gözlerden yaklaşık 65 cm yani bir kol boyu uzakta olmalıdır. Gözlerinizi kapatıp açtığınızda monitörün üst kenarını görüyor olmanız  gerekir. Bu şekilde boynunuzun gerekenden fazla öne veya arkaya doğru eğilmesine gerek olmadan çalışılabilir. Boyunun doğal eğiminde olmadığı durumlarda başın ağırlığı daha fazla hissedilir ve boyun kasları gerilim altında kalır. Baş ve boyun ağrılarının başlıca nedenlerinden biri bu gerilimlerdir.

Doğru pozisyonda çalışın: Çalışırken doğru oturma pozisyonunda omuzlar dik, dirsekler bedene yakın ve 90 derece açılı, el bilekleri kalem tutarken olduğu gibi hafifçe yukarı doğru durmalı, dizler kalça eklemlerinden biraz yukarıda, ayak tabanları yere tam temas halinde olmalıdır.

Gerekiyorsa yastıklardan destek alın: Koltuğun sırt kısmı bele ve sırta da destek verebilecek yükseklikte olmalı yani kürek kemiklerinin ortasına kadar yükselmelidir. Koltuğun oturma minderinin yerden yüksekliği ayarlanabilir olmalı, ayaklar yere tam temas edecek şekilde ayarlanmalıdır. Yine otururken dizlerin arkası  koltuğun minderine değerek sinir ve damarları ezmemeli, ayrıca ayaklar masanın altında rahatça hareket ettirilebilmelidir. Düzenlemek için basit çözümler üretebilirsiniz. Bütün bu hedeflere, bir yastık veya ufak yükselticiler ile ulaşmak mümkündür. Bilgisayar yukarıda kalıyorsa koltuğu yerden yükseltip, ayak altına destek koymak; bilgisayar aşağıda kalıyor ise, onun altına bir destek koyarak yükseltmek mümkündür.

Düzenli molalar ile stresinizi azaltın: Ofiste bedeni rahatlatmak ve stresi gidermek, ofis donanımlarının düzenlenmesi kadar önemlidir. Bilgisayar başında ya da sabit konumda geçirdiğiniz her saat başına birkaç dakika mola verilmesi gereklidir. Hiçbir şey yapılamazsa da kişinin yerinde ayağa kalkması ya da masanın etrafında bir tur dolaşması bile fark yaratır. Bir diğer önemli etken de mümkün olduğunca mekan değiştirmektir. Çalışanın fırsat bulduğunda binanın dışında hatta iş arkadaşlarınızdan uzak molalar alması, daha iyi konsantre olmaya ve stressiz çalışmaya imkân verir. Kas ve eklem ağrılarından korunmak için masa başında basit germe egzersizleri yapmak uygundur.

Uzm. Dr. M. Pınar Dönmez
Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
 

Bayındır Hastanesi
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız

yukarı git