Elektrofizyolojik çalışma (EPS), kalp ritim bozukluklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan bir tıbbi değerlendirme yöntemidir. Bu testte, kalbin elektriksel aktivitesi ölçülür ve anormal ritimlerin kaynağı tespit edilerek uygun tedavi planlanır.

EPS nedir?

EPS, elektrofizyolojik çalışmanın kısaltmasıdır. Kardiyak elektrofizyoloji, kalbin elektriksel aktivitesinin incelenmesi ve kalp ritim bozukluklarının teşhis ve tedavisini içeren bir alanı ifade eder. Elektrofizyolojik çalışma ise kardiyak elektrofizyolojinin önemli bir bileşenidir ve kalp ritim bozukluklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan invaziv bir prosedürdür. Bir elektrofizyoloji laboratuvarında gerçekleştirilir. EPS, kalbin elektriksel aktivitesini ölçerek, anormal ritimlerin nedenini ve kaynağını belirlemeye yardımcı olur.

EPS nasıl yapılır?

EPS, elektrofizyoloji laboratuvarında gerçekleştirilen bir invaziv prosedürdür. Hastanın bacağından veya kolundan bir kateter (uzun ve ince bir tüp) yerleştirilir ve bu kateter kalbe ulaşmak için damarlar boyunca ilerletilir. Kateterin ucu, kalpte elektriksel aktiviteyi ölçmek ve uyaran göndermek için kullanılır. Test sırasında kalbin elektriksel aktivitesi ölçülür, anormal ritimler kaydedilir ve kaynağı belirlenir. Hasta bu işlemler sırasında herhangi bir ağrı duymaz. Bu işlemin yapılabilmesi için anesteziye gerek yoktur. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer ve hasta aynı gün evine gidebilir.

Elektrofizyolojik çalışma, aritmilerin nedenini belirlemek, riskleri değerlendirmek ve uygun tedavi stratejilerini planlamak için önemlidir. Elektrofizyolojik çalışma netticesinde aynı anda ritim bozukluklarına yakma (ablasyon) işlemi de uygulanabilir.  

EPS sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

EPS'den sonra hastalar genellikle bir süre izlem altında tutulurlar. Bu süre boyunca, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hastaların dinlenmeleri ve aktivitelerini sınırlamaları, yara yerindeki pansumanı temiz tutmaları ve enfeksiyon belirtileri açısından dikkatli olmaları önemlidir. Doktor tarafından belirtilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması da önemlidir.

Uzm. Dr. Mehmet Uğurlu
Bayındır İçerenköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı

25.05.2023
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız