Bütün bir kış belki üşendiniz, belki de soğuk havayı bahane ederek yürüyüşten bile uzak durdunuz. Şimdi kışın alınan kiloları vermenin ve egzersizin tam zamanı…

Aktif olun, spor yapmaya gayret edin. Ağır egzersizler yapmak şart değil. Bir anda mükemmeli yapmak değil, zamanla mükemmele ulaşmanın hedeflenmesi gerekir. Her gelişmenin önemi büyük. Günde 10 dakikalık üç kısa yürüyüş bile iyi bir başlangıç olabilir. Unutmayın, spor, vücudun enerji üretmesini sağlıyor, yorulmasını değil. Çalışan kaslar, metabolizmanızı hızlandıracak, hareket anında salgılanan hormonlar mutluluk ve zindelik getirecek.

Peki hangi egzersizi yapmalı? 
Her egzersiz herkes için uygun olmayabiliyor. Yapılan egzersizin süresinin ve türünün kişiye göre değişiklik göstermesi gerekiyor. Bilimsel çalışmalar günde 1-1.5 saatten uzun yapılan şiddetli egzersiz programlarının, kortizol seviyelerini arttırarak beklenenin tam tersi yönde etki yaratabileceğini gösteriyor.

Kortizol, kas kaybına neden olabilecek yıkım odaklı bir hormon. Kaslarınızı dinlendirdiğinizde, kas liflerine kendilerini onarmak için bir şans vermiş oluyorsunuz. Onlar da kendilerini tamir ederek, daha büyük ve daha güçlü olarak geri geliyor. Bu nedenle kendi performansınızı çok zorlamadan, düzenli yapılan makul yoğunluktaki spor en ideal olanı.

Egzersiz yapanların uyması gereken öncelikli kural, öğün disiplinidir. Düzenli alınan üç ana öğüne ilave olarak tüketilecek ara öğünler, vücuda gerekli enerji desteğini sağlıyor ve glikojen deposunu dolu tutuyor. Bu şekilde, kasları koruyup, yağı yakmak kolaylaşıyor. Egzersiz öncesi ve sonrasındaki besin seçimleri, egzersizden beklediğiniz sonuç için çok önemli.

Uzm. Dyt. Esra Örün İncekara
Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı

09.05.2014
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız