Diabetes mellitus (DM), insülin salınımı, insulin etkisi veya bu faktorlerin her ikisinde de bozukluk nedeniyle ortaya çıkan, hiperglisemi ile karakterize kronik metabolik bir hastalıktır. Bir kişinin açlık kan şekeri 126 mg/dl ve üzerinde ise ya da rastgele ölçülen kan şekeri 200 mg/dl ve üzerinde ise o kişiye diyabet tanısı konulmaktadır.

Diyabet konusunda otoriter olan kurum ve kuruluşların da söylediği gibi, diyabet tanısı konulan bir kişinin, tedavi süreci içerisinde mutlaka bir diyetisyen olmalıdır. Diyetisyenin bu ekibin içinde olmasının amacı, kişiye özel tıbbi beslenme planı (TBT) düzenlemek, beslenme hakkında eğitim vermek ve takibini sağlamaktır.

Amerikan Diyetisyenler Birliği rehberinde, “tip 1 ve tip 2 diyabetlilerin tanıyı izleyen ilk bir ay içinde, GDM (gebelik şekeri) olgularının ise tanıyı izleyen ilk hafta içinde diyetisyen ile görüşmesini önermektedir. TBT’nin uygulanması başlangıçta 3-6 ay içinde tamamlanan, her biri 45-90 dakika süren 3-4 viziti kapsar ve yaşam tarzı değişikliklerinin desteklenmesi ve tedavinin değerlendirilmesi için yıllık en az bir görüşme ile devam eder.” şeklinde önermektedir. Diyabetli kişinin beslenme planı oluştururken kişiye özel olarak düzenlenmesi önemlidir. Aldığı ilaçlar ve/veya insülin çeşidi, dozları, yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite, beden kütle indeksi (BKI), biyokimyasal değerler, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel özellikleri gibi durumlara göre TBT’si düzenlenmeli ve takibi yapılmalıdır.

Şeker hastaları nasıl beslenmelidir?

  • Günde 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün olacak şekilde günlük bir beslenme düzeni olmalı.
  • Ana öğünler kadar ara öğünlerin sayısı kadar içeriği de önemli
  • Ana öğünlerde yenen besinler arasında bir denge olmalı
  • Diyabetik ürün diye satılan ürünleri tüketirken dikkat edilmeli
  • Kilo kontrolü sağlanmalı
  • Eğer engel olacak bir durum yok ise düzenli egzersiz yapılmalı
  • Yemek pişirme şekilleri gözden geçirilmeli
  • Düzenli aralıklarla diyetisyen kontrolünde olmalı


Dyt. Ayşe Korkmaz
Bayındır İçerenköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü

09.11.2018
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız