COVID-19 hastalığının bulaşma riskini azaltmak için önerilen el hijyeni, doğru maske kullanımı, sosyal mesafe, erken tanı, izolasyon ve aşılama gibi temel ilkelerin hiçbiri tek başına hastalığın yayılımını %100 engellemiyor. Bu durumu, Avustralya'daki Queensland Üniversitesi'nde çalışan Virolog Ian M. Mackay'in ortaya attığı, bilim insanlarının salgınlarla mücadelede sık başvurduğu delikli peynir modeli ile açıklayabiliriz.

Delikli peynir modeli nedir?

Dilimlere ayrılmış bir parça delikli peynirin her dilimi, insanın virüs karşısındaki savunma mekanizmaları olduğunu varsayalım. Bu dilimlerin yani önlemlerin hiçbiri mükemmel değil. Virüs de bu deliklerden bir şekilde sızmayı başarıyor. Ancak katman sayısı artınca virüsün katmanlardan biri tarafından durdurulma ihtimali de artıyor. Bu durum, kendimizi ve sevdiklerimizi, önlemlerin hepsini aynı anda uygulayarak COVID-19’a karşı koruyabileceğimizi gösteriyor. 

COVID-19'a karşı alınabilecek önlemler
 

 • Sosyal mesafe
 • Maske
 • Hijyen
 • COVID-19 aşıları
 • Tanı testleri
 • Temas takibi mekanizmaları
 • İzolasyon
 • Açık havada sosyalleşme
 • Kapalı alanları havalandırma
   

Uzm. Dr. Fatma Nur Özdoğan
Bayındır İçerenköy Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

01.06.2021
loading
x

Randevu Talebi Oluşturma

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız