İç kulak denge organı insanların yerçekimine karşı hareket ederken dengede kalmasını sağlıyor. Bu çok karmaşık sistem arızalandığı zaman baş dönmesi, bulantı kusma gibi bulgular oluştururken eş zamanlı olarak beyin vücut içi dengenin yeniden sağlanması için faaliyet gösteriyor. Baş dönmesine neden olan hastalıklar sıklıkla iç kulak ile ilgili olsa da nörolojik hastalıklar ve diğer sistemik hastalıklar da baş dönmesine neden olabiliyor. Baş dönmesi olan hastanın öncelikli korkusu, yakınmalarının beyninde olası bir sorundan kaynaklandığı ya da ani gelişen bir kalp problemi ile ilgili olduğu düşüncesi olduğundan hastalar şikayetleri için farklı polikliniklere başvuruyor.

Baş dönmesinde en sık görülen neden

En sık görülen baş dönmesi nedeni halk arasında kristal oynaması olarak da bilinen pozisyonel baş dönmesi olarak biliniyor. Psikolojik olanlar, migren hastalığı ile ilgili olanlar ve diğer iç kulak hastalıkları ise ikinci üçüncü sıklıkta karşımıza çıkıyor. Denge sisteminin karmaşık yapısını, hastalık sırasında değerlendirebilmek ciddi bir deneyim gerektiriyor. Çok deneyimli bir hekim, iyi bir muayene ile hastalığı %70-80 oranında değerlendirebilir. Ancak tanının kesinleşmesi ve doğru tedavinin yapılandırılabilmesi için iyi bir laboratuvara ihtiyaç var.

Denge hastalıklarında tedavi

Denge hastalıklarının tedavisinde ilaç tedavisi ve bazı durumlarda uygulanan ameliyatların yanında vestibüler rehabilitasyon çok önemli yer tutuyor. Hastalarda iki taraflı ve kalıcı denge problemi olduğu zaman amaç, beynin vücuttaki hakimiyetini artırmak oluyor. Beyin, her şeyi kontrol altına alabilme özelliğine sahip olan bir organ. Kişi, beynin bu hakimiyetiyle, süreci kontrol altına alıp kişinin tekrar dengede kalmasını sağlayabilir. Ama beyne bunu öğretmek gerekiyor. Bunu öğretirken de denge sistemine katkıda bulunan diğer organları ön plana çıkartmak gerekir; yani gözler, omurilik ve derin duyu. Üçü de kişinin dengede kalması için olmazsa olmaz organlardır.

Ciddi denge sorunu olan hastalar yürüyerek evine dönebiliyor

Denge hastalıklarının tedavisinde, işin özüne inip hastalarımıza modern tetkikler uyguluyoruz. Hastalığın tutulumuna ve yaygınlığına göre rehabilitasyon süresi 6 haftaya kadar uzayabiliyor. Tedavinin yaratmış olduğu etki ise hastalar açısından büyük memnuniyet oluşturuyor. İki kişinin koluna girerek ve zorlukla yürüyerek kliniğimize başvuran hastaları, tek başına hiçbir destek olmadan dengesini toparlamış vaziyette, evine yürüyerek gidecek şekilde taburcu ediyoruz. Amacımız vertigo şikâyeti yaşayan hastaların yaşam kalitesini değiştirmeden tedavilerini sürdürmek. Hastalarımıza koymuş olduğumuz tanılar üzerinden önerilerde bulunuyoruz. Mesela migren gibi baş dönmesi hastalıklarında çikolata ve kırmızı şarap tetikleyici olurken, iç kulak basıncı nedeniyle baş dönmesi yaşayan hastalarımıza tuzdan uzak durması gerektiğini söylüyoruz

Dünyanın başta gelen denge merkezlerinden 

Bayındır Sağlık Grubu KBB Kliniklerinde baş dönmesi ile ilgili bilimsel ve kanıta dayalı tanı ve tedavi uygulamaları 1995 yılında başladı. Geçen 25 yılda çok istikrarlı bir gelişim göstererek, konuyla ilgilenen tıbbi ekibi, ekipmanı ve alt yapısı ile bugün dünyanın başta gelen denge merkezlerinden birisi oldu.

Bayındır Sağlık Grubu KBB Klinikleri, denge hastalıklarının tanısı ve tedavisi konusunda en gelişmiş ve modern sistemlerle misyonunu sürdürmekte. Bu nedenle yurt dışından birçok hasta, sıklıkla Bayındır Sağlık Grubu KBB kliniklerine başvuruyor. Kullanılan sistemler kanıta dayalı ve objektif veriler sunduğundan, tanısal yanılgı en aza indirilebiliyor.

Bayındır Söğütözü Hastanesi, öne çıkan denge merkezi ile hem ülke içinden hem de yurt dışından gelen hekimlerin konu ile ilgili eğitimlerine de fırsat tanıyor. Bu bağlamda 12 yıldır eğitim toplantıları ve kurslar düzenliyor. Bu toplantıların en büyüğünü ise Bayındır Sağlık Grubu’nun tescilli markası olan ‘Vertigoya Pratik Yaklaşım’ adını taşıyan toplantılar oluşturuyor. Bu toplantıya dünyanın her yerinden, alanında uzman sağlık profesyonelleri katılım göstererek, vertigo hakkındaki güncellemelerden haberdar olma şansı yakalıyor.

Prof. Dr. Nuri Özgirgin
Bayındır Söğütözü Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölüm Başkanı

13.11.2020
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız