Amyotrofik lateral skleroz (ALS), beyin ve omurilikte istemli kas hareketlerinin kontrolünü sağlayan sinir hücrelerinin hasarlanması nedeniyle oluşan ilerleyici bir hastalıktır. Hastalığın %90-95’i rastlantısal, %3-10’u ailesel olarak ortaya çıkar. Başlangıç genellikle 50- 60 yaşlarında olur. Ailesel olgularda ise hastalık başlangıç yaşı daha erkendir. 

ALS'nin belirtileri nelerdir?

  • Kol ve bacaklarda asimetrik güçsüzlük,
  • Kaslarda erime,
  • Kramplar,
  • Kaslarda seyirme,
  • Çabuk yorulma,
  • Konuşma ve yutma güçlüğü


Bazı vakalarda hastalık ilk olarak elleri ve kolları etkileyebilir. Bu tür durumlarda hastalık, el becerisi gerektiren düğmeye basma, yazı yazma, anahtarlar ile kapı açma gibi basit işlerin yapılamaması sonucu fark edilir. Bazense önce bacaklar etkilenebilir ve hastalar yürürken ya da koşarken tökezleme şikayeti ile başvurabilirler. İlerleyen aşamalarda tüm kaslarda etkilenim görülür.

ALS tanısı nasıl konur?

ALS tanısında, hasta öyküsü, fizik muayenesi, EMG testi (sinir ve kasların fonksiyonlarının değerlendirildiği elektronöromiyografi testi), kan testleri, beyin ve omurilik MR (magnetik rezonans) görüntülemesi rol oynar. Ayrıca gerektiğinde beyin omurilik sıvı incelemesi, genetik çalışmalar, kas biyopsisi yapılabilir.

ALS hastalığı tedavisi

ALS hastalığını tamamen iyileştirecek tedavi şu an için mümkün değildir. Ancak bu hastalık üzerine yoğun araştırmalar yapılmakta ve yeni tedaviler denenmektedir. Tedaviler hastalığın yaptığı hasarı geri döndürmez fakat belirtilerin ilerlemesini yavaşlatabilir, ilave sorunları önleyebilir ve hastayı daha rahat ve bağımsız hale getirebilir. Hastalığın daha ileri evrelerinde solunum güçlüğü, yutma güçlüğü, kas erimesi ve kramplar gelişebilir ve bu problemler için de özel tedaviler gerekebilir.

18.06.2019
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız