Uygulandığı bölgede kanlanmayı artırarak vücudun kendi iyileştirme mekanizmalarının devreye girmesini sağlayan ESWT (şok dalga tedavisi), aşil tendiniti, topuk dikeni, tenisçi dirseği, omuz sıkışması sendromu ve spor sakatlanmaları gibi durumların tedavisinde kullanılıyor.

ESWT nedir?
ESWT (vücut dışı şok dalga tedavisi) vücut dışında oluşturulan basınç dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. ESWT cihazının içerisinde ultrason dalgalarının yaklaşık 10 katı gücünde ses dalgaları oluşur. Bu dalgalar özel bir aplikatör vasıtasıyla vücuda değdirildiği noktalarda tedavi gerçekleştirir.

Nasıl kullanılmaya başladı?
1970’lerden itibaren böbrek taşı kırmak amacıyla kullanılmakta olan bu tedavi yöntemi, topuk, dirsek ve omuz patolojileri gibi kas iskelet sisteminin ağrılı durumlarında, tetik noktaların ve diğer tedavilere dirençli kas spazmlarının tedavisinde de güvenle kullanılmaya başlanmıştır.

ESWT nasıl tedavi eder?
ESWT, uygulandığı bölgede kanlanmayı artırarak vücudun kendi iyileştirme mekanizmalarının devreye girmesini sağlayarak etki eder. Ayrıca kas spazmını çözer, kolajen yapımını uyararak hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlar ve hızlı iyileşmeyi oluşturur.

ESWT hangi hastalıklarda uygulanır?
Yaygın kullanım alanları arasında aşil tendinitleri, topuk dikeni (%85 etkili), plantar fasiit, tenisçi ve golfçü dirseği (%70 etkili) ve kalsifik omuz tendiniti (%80 etkili), donuk omuzlar gibi durumlar yer alır. Bunların dışında kronik tendon zorlanmaları, omuz sıkışması sendromu, spor sakatlanması olarak kaslardaki künt yaralanmalarda, patellar tendinitlerde ve kaslardaki ağrılı tetik noktaların tedavisinde etkili olan ve girişimsel olmayan bir tedavi yöntemidir. Tedavi yapılan bölgeye ultrason jeli sürülerek hastanın rahatsızlığına göre seçilen program cihazda ayarlanır ve tedaviye başlanır. ESWT uygulamasından sonra fizyoterapist eşliğinde yapılan mobilizasyon ve yumuşak doku teknikleri ve de fizyoterapistin önerdiği egzersizler ile tedavide başarı oranı artar.

ESWT nasıl uygulanır?
ESWT tedavisinde uygulama süresi yaklaşık 5-20 dakikadır. 5-7 gün ara ile ve 3-5 seans olarak uygulanan bir tedavidir. İlk uygulamadan hemen sonra geçici olarak bir miktar ağrı hissedilebilir ve yan etki olarak hafif bir kızarma ve şişlik oluşabilir. Birçok hasta ilk tedaviden sonra bile tedavinin faydasını hissedebilir. Düzenli program sonucunda hastalardaki ağrı ve diğer yakınmalarda 4-6 hafta içerisinde önemli oranda ve kalıcı düzelme sağlanır.

ESWT neden tercih edilir?
Girişimsel olmaması, anestezi ve hazırlık gerektirmemesi, tedavi sonrasında istirahat gerektirmemesi hasta uyumunda kolaylık sağlaması nedenleriyle tercih edilen bir yöntemdir.

ESWT kimlere uygulanamaz?
Hamilelerde, kanserli hastalarda ve kalp pili bulunanlarda, açık yarası olan, iltihabi durumu olan, damar tıkanıklığı olan hastalarda ve baş-boyun ve sinirlere yakın bölgelere kesinlikle uygulanmaz. Ayrıca tedavi uygulanacak bölgesinde metal bir protezi olan kişilerde protezin direkt üzerine uygulanmamaktadır.

Uzm. Dr. M. Pınar Dönmez
Bayındır İçerenköy Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

01.06.2019
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız