Ortokeratoloji olarak adlandırılan korneayı şekillendirici lensler sadece geceleri uyurken göze takılıyor, uyandıktan sonra ise gözden çıkarılıyor. Bu metot uygulanmaya başladıktan sonra gözlük ve kontakt lense gün içinde ihtiyaç duyulmuyor, hastaların yaşam kalitesi ve konforu artıyor.

Ortokeratolojinin avantajları nelerdir?

Miyopi ve miyop astigmat tedavisinde gözlük, kontakt lens ve excimer lazer tedavilerine alternatif bir metot olan ortokeratoloji sayesinde hastalar gün içerisinde lens kullanmak durumunda kalmıyor; açık alanlarda, kuru ve tozlu ortamlarda bulunmak, havuza ve denize girmek kâbus olmaktan çıkıyor. Astigmat ve miyopun tedavi edilmesi veya en aza indirilmesi için özel olarak tasarlanmış lenslerle, kornea denilen gözün şeffaf ön tabakasının şekillendirilmesi işlemi olan ortokeratoloji, son 10 yılda yenilenen kontakt lens teknolojisi ile birlikte tüm dünyada uygulanıyor.

Göz kızarıklığı ile kuruluk yüzünden lens takamayan hastalar için son derece ideal olan bu yöntem, özellikle profesyonel veya amatör sporcular, endüstri çalışanları, zorlu şartlarda çalışan asker, polis ve itfaiye mensupları, kuru ve tozlu ortamlarda bulunan hastalar tarafından tercih ediliyor.

Gece lensi nasıl kullanılır?

Ortokeratoloji yani uyku lensi olarak adlandırılan korneayı şekillendirici lensler sadece geceleri uyurken göze takılıyor ve uyandıktan sonra gözden çıkartılıyor. Lensler gece uykuya yatarken uygulandığı için enfeksiyon riski bulunmuyor. Bu metot uygulanmaya başladıktan sonra gözlük ve kontakt lense gün içinde ihtiyaç duyulmuyor. -5,00 dioptri miyopi ve -1,50 dioptri kurala uygun miyop astigmata kadar olan numaralar bu lenslerle sıfıra kadar indirgenebiliyor. Ortokeratoloji lensleri ayrıca, miyopinin ilerleme hızını da önemli ölçüde yavaşlatıyor.

Ortokeratoloji tedavisinde hiçbir ağrı hissedilmiyor ve lazer cerrahisinin gerektirdiği steroid ve antibiyotik gibi damlaların kullanılmasına ihtiyaç kalmıyor. Excimer lazer sonrası iz belli olurken, ortokeratoloji lensi uygulanan hastalarda hiçbir şekilde iz kalmıyor. Lazer cerrahisi 20 yaşın üstündeki kişilere uygulanırken, ortokeratoloji 7 yaşından büyük çocuklar dahil her yaştan kişiye göz yapısı uygunsa uygulanabiliyor.

Ortokeratoloji uygulandıktan sonra miyopinin artması durumunda lens kolaylıkla değiştirilebiliyor. Excimer lazer sonrasında ise numaranın artması durumunda tekrar ameliyat olmak gerekiyor. Ortokeratoloji göz numarası büyürken bile uygulanabilirken, lazer cerrahisinde ancak numara sabitlenince uygulama yapılabiliyor. 
 

06.02.2020
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız