Liposuction, ince kanüller kullanılarak özel emici bir cihazla yapılan, yağ dokusu çekme ve azaltma işlemidir. Halk arasında yağ aldırma ameliyatı ya da yağ aldırma operasyonu olarak da anılan liposuction, bacak, basen, karın, kol, sırt, meme, gıdı gibi bölgesel yağlanmanın olduğu bölgelerde uygulanır.

Lazer liposuction nedir?

Lazer liposuction, yağ dokularının lazer ile yakılması ve ardından yağ emme işleminin yapılmasıdır. Deri sıkılaştırma için de bu işlem tekrarlanır.

Vaser liposuction nedir? 

Vaser liposuction özel bir cihazla yapılır. Bu cihazla, ultrasonik enerji (ses dalgaları) ile yağ dokuları eritilir. Ardından yağ dokuları negatif basınçlı bir cihazla vücuttan uzaklaştırılır.

Liposuction nasıl yapılır?

Liposuction işleminde sırasıyla sıvı vererek işlem yapılacak bölge şişirilir, daha sonra da yağ çekme işlemi yapılır. 

Liposuction neden yapılır?

Liposuction, vücutta şekil bakımından kişiyi rahatsız eden, yağ fazlası olan bölgelerin düzeltilmesi için yapılır. Bu işlemde amaç vücut şeklini düzeltmek ve fazla kabarık görünen bölgeleri azaltmaktır.

Hangi bölgelere liposuction yapılabilir?

Yağ dokusu olan ve buna bağlı şekil bozukluğu yani deformasyon olan vücudun her bölgesine liposuction yapılabilir. Göbek yağı aldırma veya karın yağı aldırma işlemi de liposuction’ın bu bölgeye uygulanması ile gerçekleşir. Kolların inceltilmesi ve basen bölgesi de liposuction için çokça talep gören bölgelerdendir.

Vücuttaki yağ aldırma işlemlerinin yanı sıra yüz ve boyun bölgesinde de kişinin tercihine bağlı olarak yağ aldırma işlemi yapılabilir. Gıdık aldırma bunlar arasında en çok tercih edilen liposuction uygulamalarındandır. Kısa bir sürede yapılabilen, kişinin çene-boyun hattının belirginleşmesini sağlayan bir işlemdir. Bazen kasların sıkılaştırılması da işleme eklenebilir.

Yüz bölgesinde bir başka yağ aldırma işlemi ise bişektomi’dir. Bişektomi, yanaktan yağ alma işlemidir. Ağız içinden yapılan kesi ile yağ yastıkçıkları alınır. Yağ yastıkçıklarının alınmasıyla elmacık kemikleri, çene hattı ve yanak bölgesinin görüntüsü değişerek, kişinin daha zayıf ve daha kemikli bir yüz hattına sahip olması sağlanır.
Liposuction yapılan bölgelerde deri sarkması varsa işlemin sonuna germe ameliyatı da eklenmelidir. Yağ aldırma operasyonlarının sonuçları deri elastikiyeti ve hasta yaşına göre değişiklik gösterir. Genç kişilerde daha iyi deri toplanması olmaktadır.

Liposuction hakkında detaylı bilgi için Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümümüze başvurabilirsiniz.

Prof. Dr. Hüseyin Borman
Bayındır Söğütözü Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

20.03.2023
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız