Günümüzde koroner arter hastalığı ülkemiz ve dünyada erişkin ölüm nedenleri arasında 1. sırada yer alıyor. Bu hastalıkta kalbin kas dokusunu besleyen koroner arter adını verilen damarlarda daralma ve/veya tıkanma söz konusu. Bunun sonucu olarak hastalarda göğüs ağrısı ve kalp yetmezliği olabiliyor bazen de hastalık kendisini direkt kalp kriziyle gösterebiliyor.

Koroner arter hastalığı tedavi seçenekleri

Koroner arter hastalığında tedavi seçeneği olarak kabul görmüş 3 tedavi metodu mevcut. Bunlar, ilaç tedavisi, balon anjiyoplasti-stent uygulaması ve koroner by-pass ameliyatı.

Balon anjiyoplasti-stent ve/veya koroner by-pass ameliyatı gerektiren hastalarda tedavi metodunu belirlemede kardiyolog ve kalp damar cerrahisi doktorunun, hastanın yaşı, yaşam tarzı, ek hastalıklarının varlığı gibi faktörleri göz önüne alarak karar vermesi gerekiyor. Sanılanın aksine tedavide önce stent sonra gerekirse koroner by-pass ameliyatı gibi bir sıralama bulunmuyor. Uygulanacak tedavi yönteminin tamamen hastaya özgü olması gerekiyor, doğrudan koroner by-pass ameliyatı gerektiren bir hastada stent uygulanmasının da beraberinde kalp krizi riskini taşıyabiliyor.

Koroner by-pass ameliyatlarının yüzde 1 veya 2 risk oranıyla yapılabiliyor. Hastaların ameliyat olması gereken zamanda ameliyat korkusu nedeniyle işlemleri gecikiyor ve stent tedavisini tercih ediyorlar. Aşırı stent uygulamaları da ileri zamanda yapılan koroner by-pass ameliyatlarının erken ve orta dönem sonuçlarını kötü yönde etkiliyor.

31.01.2020
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız