Kutsal ziyaretlerini yerine getirmek üzere hacca gidecek olan hacı adayları, gerekli sağlık önlemlerini önceden almamaları durumunda, ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Müslümanlığın kutsal topraklarında gerçekleştirilen hac vazifesi sırasında bazı hastalık risklerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Ziyaretçiler açısından ciddi sonuçlar doğurabilecek bazı enfeksiyonlar, hacılar ülkelerine döndükleri zaman toplum sağlığını da tehdit edebiliyor.

Tıp bilimi de İslam dini de öncelikle canın ve bedenin hastalıklardan mutlak olarak korunmasını emreder. Bundan dolayı, bu kutsal ziyaretler sırasında sağlığımıza daha da özen göstermemiz gerekiyor. Özellikle hurafelerden veya batıl inançlardan kaynaklanan ve sağlığımız için büyük risk olabilecek uygulamalardan kaçınmamız büyük önem taşıyor. Maalesef, bugün internet ortamında, bazı televizyon ve gazetelerde, gerek dini gerekse tıbbi olduğunu iddia eden birçok kaynaktan müthiş bir bilgi kirliliği etrafa saçılıyor.

Taze sağılmış deve sütü içmeyin
Böylesi yanlış bir uygulama, internet ortamında anahtar kelime olarak deve sütü, deve idrarı kelimeleri yazıldığında karşımıza çıkıyor. Develerin taze sağılmış sütleri ve daha da kötüsü idrarlarının içilmesi, birçok hastalığın çaresi olarak, yani bir şifa kaynağı olarak gösteriliyor. Oysa bu durum, çağımız modern tıp bilgileri ile çatışıyor. Gerek taze sağılmış deve sütü, gerek deve idrarı, bazı bulaşıcı hastalıklar açısından çok büyük risk taşıdığı için kesinlikle içilmemesi gerekiyor. Taze sağılmış deve sütü, Alk Humra (hemorajik virüs hastalığı), Brucella (kronik bir infeksiyon hastalığı) ve özellikle küçük çocuklarda etkili olabilen tüberküloz (verem) gibi bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Alk humra nedir?
Deve sütünün içilmesiyle bulaşan hastalıkların başında Alk Humra geliyor. Kanamalı bir virüs hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık, en çok Suudi Arabistan’da kutsal ziyaretlerin yapılmakta olduğu bölgelerde ve Mısır, Sudan, Ürdün gibi develerin yaygın olarak bulunduğu, sütlerinin pastörize edilmeden taze olarak tüketildiği ülkelerde görülüyor. Bu virüs, bulaş gerçekleştikten sonra 3-5 gün içinde kanama eğilimi oluşturuyor ve ve 39.5 - 40 derece yüksek ateşle devam ediyor. Ciddi bir hastalık olan Alk Humra’da, hastaların yüzde 25-30’unda ölüm de görülebiliyor. Develerde bulunan kenelerle bulaşabilmesi, ölümcül olması ve kanama yapması gibi özellikleriyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına çok benziyor.

Bruselloz (Malta humması) nedir?
Bakterilerle oluşan kronik bir infeksiyon olan Brucella da, çiğ deve sütüyle bulaşabilen hastalıklar arasında yer alıyor. Hastalık, Alk Humra kadar ölümcül değilse de uzun süreli tedavi gerektiriyor. Tanı konulamadığı takdirde komplikasyonlara yol açabilen, kronik bir hastalık. Ülkemizde çiğ süt, taze pastörize edilmemiş peynir, tereyağı ve çiğ tüketilen hasta hayvan etleriyle insanlara geçebiliyor. Bu bakteri, Arabistan yarım adasında bulunan develerde de sık olarak bulunuyor. Bu coğrafyadaki develerin yüzde 8’inin enfekte olarak saptandığı ve bu hayvanların gerek et gerekse süt ürünlerinin hayli bulaşıcı olduğu belirtiliyor.

Çocukları verem ediyor
Çiğ süt ile insanlara bulaşabilen bir diğer kronik hastalık ise halk arasında bağırsak veremi olarak bilinen tüberküloz hastalığı. Özellikle kutsal ziyaretlere götürülen küçük çocukların, develerden geçebilen sindirim sistemi tüberkülozu açısından pastörize edilmemiş süt tüketiminden kesinlikle kaçınılması gerekiyor.

Ayak ve ayakkabı hijyenine dikkat
Özellikle daha önce diyabet gibi bağışıklığı baskılayabilen hastalıkları olan hacı adaylarının, ayak bakımına çok önem göstermeleri, ufak yara ve berelerin çok ciddi, hatta ölümcül hastalıklara yol açabileceğini unutmamaları gerekiyor. Stafilokok ve streptokoklar başta olmak üzere selülit denen deri infeksiyonları ile zaman geçirmeksizin etkili mücadele edilmeli, ayak ve ayakkabı hijyenine çok dikkat edilmelidir.

Önce seyahat hekimine uğrayın
Ülkemizde önemi gittikçe yaygınlaşan ‘Seyahat Hekimliği’; amacına bakılmaksızın tüm seyahat edenleri mümkün olduğu kadar, olabildiğince tüm hastalıklardan korumayı hedefliyor. Onları gittikleri ülkelerde görülebilen ve yanlış bir uygulamayla kolayca bulaşabilen enfeksiyonlar açısından eğitiyor; korunulabilecek hastalıklara karşı aşılarını uyguluyor; hastalandıkları takdirde de ülkeye dönüşlerinde erken tanı koyarak hızla tedavi ediyor. Bu nedenle, yurtdışına çıkacak olan herkesin mutlaka seyahat hastalıkları ile uğraşan hekimlere başvurması öneriliyor. Özellikle de sağlık açısından ciddi riskler barındıran bir coğrafya olan Umre ve Hac bölgesine gidecek olanların, kutsal yolculuk öncesinde bir seyahat hekimine başvurması büyük önem taşıyor.

29.07.2016
loading
x

Randevu Talebi Oluşturma

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız