Ayak mantarı, ayak tabanı ve parmak aralarının dermatofit denilen mantar tipi ile hastalanmasıdır. Mantar hastalığının en sık görüldüğü vücut bölgesi ayaktır. Yetişkinlerde daha sık olur ve her iki cinsiyeti de eşit tutar. Tüm dünyada yaygındır.

Ayak mantarları neden olur?

Ayakkabı giymeyen toplumlarda pek görülmeyen ayak mantarı, şiddetli kaşıntı, döküntü, kızarıklık, pullanma ve yara ile kendini belli edebilir. En önemli sonuçları arasında derinin koruyuculuğunu azalttığı / yok ettiği için bacağa uzanan iltihaplanma, selülit; diyabet ya da damar hastalığı olanlarda osteomyelite yol açabilmesi vardır.

Bulaşıcı bir hastalık olan ayak mantarı, parmak aralarının kepeklenmesi ve kaşınmasıyla ortaya çıkar. Nemi ve sıcağı seven, nemli ve sıcak yerlerde hızla üreyen mantar, ayak mantarı sorunu bulunan başka kişilerin eşyalarının kullanılmasıyla da bulaşır. Sıcak ve nemin yol açtığı terleme, ortak kullanılan açık havuzlar, duşlar, soyunma odaları mantarlara davetiye çıkartmaktadır.

Vücudun çeşitli bölgelerindeki deri dokusunda görülen mantar hastalıkları, özellikle vücut direncinin zayıf olduğu anlarda ortaya çıkar. Mantar bulaştıktan sonra vücudun bağışıklığının düşmesini bekler ve hastalığa sebep olur. Dar ve sıkı ayakkabı giyimi ve teri hapseden çoraplar, yaz aylarında ayak mantarı artışında rol oynar.

Ayak mantarı nasıl geçer?

Tedavisinde ayakların, özellikle parmak aralarının temizliği ve kuru tutulması önemlidir. Bölgesel mantar ilaçlarının belli süre kullanılması yeterli olabilir ancak bazen ağızdan ilaç almak da gerekebilir. Ayak mantarı olan kişilerin, enfeksiyondan mümkün olduğunca çabuk kurtulmaları için şu adımları izlemesinde fayda vardır:

 • Ayak mantarının geçmesi için mantarın bulaştığı bölgeleri kurutmak için ayrı bir havlu kullanılması,
 • Bu süre içerisinde ayakların kuru tutulmasına özen gösterilmesi,
 • Ayak hijyenine her zamankinden daha fazla zaman ayrılması.
   

Ayak mantarından korunmak için alınacak önlemler nelerdir?

 • Ayakları nemli tutmayın.
 • Sık sık çorap ve ayakkabı değiştirin.
 • Hava geçiren ve dar olmayan ayakkabılar tercih edin.
 • Terlik, havlu gibi kişisel eşyaları başkaları ile paylaşmayın.
 • Ortak kullanılan ıslak zeminlere çıplak ayakla basmayın.
 • Kendinize ait pedikür seti kullanın.


Uzm. Dr. Ferihan Bilgin
Bayındır İçerenköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı

17.01.2020
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız