Astım nedir?

Astım, değişken havayolları tıkanıklığı ile seyreden havayollarının enflamatuar bir hastalığıdır. Nöbetler tarzında gelen nefes darlığı, hırıltılı solunum, kuru öksürük ana yakınmalardır. Her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. Türkiye’de yaklaşık dört milyon civarında astımlı olduğu tahmin edilmektedir. Tüm astımlı olguların yaklaşık %60'ı ise alerjik astımdır.

Alerjik astım nedir?

Alerjik astımı diğer astımlardan ayıran fark, çeşitli alerjenlerin inhalasyonu ile astımın ortaya çıkmasıdır. Ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, kedi, köpek alerjenleri, alerjik astım nedeni olabilir.

Alerjik astımın tanı yöntemleri

Alerjik astımın tanısında kişinin öyküsü alınıp ve muayenesi yapıldıktan sonra solunum fonksiyon testleri,  bronkoprovokasyon testleri, alerjiyi saptamak için deri testleri (prick test) kullanılır. Prick test kısa sürede yapılan, emniyetli ve sonuçları güvenilir olan, en fazla tercih edilen yöntemdir. Ayrıca kanda spesifik IgE ölçümleri tanıda kullanılan diğer testlerdir.

Alerjik astımla birlikte görülen hastalıklara komorbid hastalıklar denir. Alerjik rinit, rinosinüzit, ilaç alerjisi, gastroözafagiel reflu gibi hastalıklardır. Alerjik astımla birlikte tanılarının konup, birlikte tedavilerinin yapılması gereklidir.

Alerjik astım tedavisi

Korunma yöntemleri, kişinin alerjisini ortaya çıkaran nedenlerden veya alerjenlerden uzak durması ve hastaların bu konuda eğitilmesidir. Örneğin, ev tozu akarlarının maruziyetini azaltmak için yatak odasından halının kaldırılması ve nevresim takımlarının haftada bir değiştirilmesi gerekir.

Alerjik astım ilaçları

Medikal tedavi olarak, alerjik astımda altta yatan enflamasyonun tedavisi yapılır. Bu tedavide bazen kortizon içeren kana az karışan sprey tarzında kontrol edici ilaçlar ve yakınmalara yönelik rahatlatıcı ilaçlar kullanılabilir. Astım hastaları %3 civarı ise ağır astım olarak seyreder ve bu hastalarda biyolojik ajan olarak bildiğimiz ilaçlar kullanılır. Bazı alerjik astımlı hastalara İmmunoterapi yapılabilir. Bu tedavi şekli hastalığın doğal gidişini değiştirebilecek tek tedavi yöntemidir.

Alerjik astım geçer mi?

Alerjik astım tam tedavi edilebilen bir hastalık olmamakla birlikte, uygun tedavi ile hastalık kontrol altına alınabilir ve uzun yıllar yakınmalar olmadan seyredebilir.

Prof. Dr. Yavuz Demirel
Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Alerji Uzmanı

11.04.2022
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız