Cinsel isteksizlik nedir?

Erkekte cinsel isteksizlik, en az altı ay süre ile cinsel fantezilerin olmaması ile birlikte tüm cinsel ilişki ve mastürbasyon gibi cinsel aktiviteden uzaklaşma şeklinde tanımlanabilir. Yaşam koşulların ağırlığı, iş hayatındaki stres ve sağlık sorunları, aşırı alkol ve tütün tüketimi cinsel hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Kısa süreli cinsel isteksizlik normal kabul edilebilir, uzun süre devam eden cinsel isteksizlik ciddi sağlık sorunları ile birlikte olabilir. Erkeklerde cinsel isteksizlik genel olarak az görüldüğü düşünülür ama aslında sık görülen bir sağlık problemidir ve erkeklerde %20 oranında görüldüğü tahmin edilmektedir. Cinsel isteksizliği olan erkeklerin yaşam beklentisinin daha az olduğu gösterilmiştir.

Cinsel isteksizlik belirtileri

Erkekte yaşanan cinsel isteksizlik; cinsel istek azalması, cinsel soğukluk, azalmış cinsel dürtü, azalmış cinsel arzu ve isteksizlik, yetersiz ereksiyon, gece ereksiyonlarının kaybolması şeklinde ortaya çıkar. Ayrıca vücut kıllarında ve sakal çıkmasında azalma, sürekli aşırı yorgunluk ve halsizlik hissi, vücut kas kitlesinde azalma, depresyon belirtilerinin görülmesi duygudurum değişiklikleri, uyku bozuklukları, unutkanlık, hafızada azalma, konsantrasyonda bozulma, düşük enerji, çabuk yorulma, iş performansında azalma buna eşlik eder. Kişinin yaşam kalitesinde azalma belirgin olur.

Cinsel isteksizlik yüksek oranda psikolojik nedenlerle de ortaya çıkabilir. Depresyon, evlilik sorunları, aldatma/aldatılma, performans anksiyetesi, eşini mutlu edememe korkusu, eşle olan uyumsuzluk ve çatışmalar, çocukluk döneminde yaşanan cinsel travmalar, ilişkiye gerekli özenin gösterilmemesi bu nedenler arasındadır.

Organik nedene bağlı cinsel isteksizlikte; cinsel ilişkiye girme isteğinde ve sıklığında azalma olur. Cinsel içerikli söz, görüntü ve dokunma bile cinsel istek bakımından uyarıcı olmayabilir. Cinsel düşünce fantazilerde azalma olur. Cinsel isteksizlik durumunun uzun süreli olması kişide ve partnerinde rahatsızlık hissi yaratır.

Erkekte cinsel isteksizlik nedenleri

Depresyon, kronik alkol ve tütün kullanımı, madde bağımlılığı, hareketsiz yaşam ve stres, fazla kilo, tiroid fonksiyon bozukluğu, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, böbrek ve karaciğer yetmezliği, bazı tansiyon ilaçları, prostat rahatsızlıkları, testis fonksiyon bozuklukları, hipofiz hastalıkları cinsel istekte azalmaya neden olur.

Antidepresanlar, kolesterol ilaçları, kellik ilaçları, anti androjenler, kanser ilaçları, prostat kanserinde kullanılan ilaçlar, tansiyon ilaçları ve bazı kalp ilaçları da cinsel istekte azalmaya neden olabilirler.

Çiftler arası iletişim bozukluğu ve sık tartışma yaşanması, güven problemleri cinsel isteksizliğe neden olabilir. Cinsel ilişkide soruna yol açabilecek yetersiz ereksiyon, erken boşalma, peniste eğrilik, vajinal kuruluk gibi nedenler cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Cinsel isteksizlik nasıl teşhis edilir?

Genellikle hastalar cinsel isteksizlikten yakınma şikayeti ile müracaat ederler. Cinsel isteksizlik tanısı için hastanın cinsel durumunun sorgulanması gerekir. Ayrıca geçirmiş olduğu hastalıklar, kullandığı ilaçlar, alışkanlıkları, kilo durumu, psikolojik durumları ve ilişki durumları ayrıntılı şekilde sorgulanır.

Ayrıntılı ürogenital muayene yapılması gerekir. Fizik muayene ile prostat hastalıkları ve testosteron eksiklik belirtileri saptanabilir. İleri derecede varikosel testis boyutlarında küçülme ve testiküler fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Varikosel testosteron sentezini azaltarak cinsel isteksizliğe neden olabilir. Prostat büyümesi ile ilgili şikayetleri olan kişilerde gece uyku düzeni bozulur. BPH şikayetleri olan hastalarda  cinsel isteksizlik gelişebilir. Şeker hastalığı kronik bir hastalık olması ve prostat üzerine etkileri nedeni ile cinsel isteksizliğe neden olabilir. Hasta metabolik olarak değerlendirilmeli, kanda böbrek fonksiyon testleri, PSA, testosteron, prolaktin, kan şekeri profili ile lipit profili, D vitamini düzeyleri tamkan sayımı araştırılmalıdır.

Testosteron düzeyi 22-25 yaşında en üst düzeydeyken daha sonraları tedricen azalmaya başlaması fizyolojik bir durumdur. Testosteron hormonu seviyesi genellikle sabah 7-11 arası aç karına olarak bakılmalıdır. Tek ölçüm yeterli olmayabilir. Çoğunlukla iki kez ölçüm yapılması tercih edilir. Tespit edilen değerin 280 nanogram/dl altında olması, kişide testosteron hormon seviyesinin normalin altında olduğunu gösterir

Erkekte cinsel isteksizlik tedavisi

Tedavi cinsel isteksizliğe neden olan sorun tespitine göre yapılır. Hastalarda detaylı metabolik değerlendirme sonucu saptanan sebebe yönelik tedavi yapılır. Genellikle prostata yönelik sebepler gözden kaçar ve detaylı bir muayene gerektirir. Prostatitler önemli derecede cinsel istekte azalmaya neden olabilirler. BPH nedeni ile kullanılan 5-alfa redüktaz inhibitörü kullanımı cinsel istekte azalmaya neden olabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri tedavide önemli yer tutar.

 • Hastalara sigara ve alkol kullanımının azaltılması, kilo verilmesi, diyet uygulanması, egzersiz yapılması, düzenli uyku ve dengeli beslenme  önerilir.
 • Düzenli uyku en önemli cinsel uyarıcılardan biridir.
 • Cinsel gücü artırmak için sporun yaşamın bir parçası yapılması önerilir. Egzersiz yaparak cinsel isteğinizi artırabilirsiniz. Vücudunuzu çok fazla zorlayan sporlardan kaçınmalısınız.
 • Kilo vererek kandaki testosteron düzeyini artırabilirsiniz.
 • Ginseng, rezene, karanfil, polen, zencefil, tarçın, hardal, meyan kökü, vanilya, roka, maydanoz, kekik, arı sütü gibi bitkilerle, çilek, istridye, muz, çikolata, fındık, keçiboynuzu, kakao yağı gibi yiyecekler hormon ve öncü maddelerini tetikleyerek cinsel isteği artırmaktadır. Bu yiyeceklerin dengeli ve düzenli olarak tüketilmesi cinsel isteği artırmakta önemli rol oynamaktadır.
 • Stres, cinsel isteğinizi azaltabilir. Yaşanılan güçlü stresler cinsel isteksizliğe neden olabilir. Stresi azaltmaya ya da kontrol etmeye yardımcı davranışlar cinsel istekte artışa neden olabilir.
 • Sauna, hamam, buhar banyosu kan dolaşımını hızlandırarak vücutta ısı artışına neden olarak cinsel enerjinin ve cinsel isteğin artmasına neden olur
 • Antidepresan gibi cinsel isteksizlik yaratacak ilaç kullananlarda, ilaç dozunun azaltılması ya da ilaç değişimi planlanabilir.
 • BPH nedeni ile 5-alfa redüktaz kullananlarda ilaç değiştirilebilir.
 • Hastanın psikolojik problemleri varsa psikiyatrik yardımı, ilişki problemleri ya da eş problemi varsa çift terapisi yararlı olabilir.
 • Cinsel isteksizlik tedavisi nedeni ile afrodizyak ilaçlar da kullanılmaktadır. Bunlar cinsel gücü ve cinsel isteği artırma özellikleri nedeni ile tercih edilen ilaçlardır. Çeşitli bitki ve kimyasalların karışımı ile elde edilen afrodizyaklar sürekli kullanımda uykusuzluk, baş ağrısı, çarpıntı gibi yan etkilere neden olabilirler. Doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.
 • Cinsel isteksizliğin en sık nedeni testosteron eksikliğidir. Testosteron eksikliğinin nedeni araştırıldıktan sonra hastalara testosteron eksikliği için tedavi önerilebilinir. Testosteron eksikliğinin yanı sıra prolaktin, TSH ve estradiol düzeyleri araştırılmalı gerekli tedavi uygulanmalıdır. Ancak genç erişkin ve çocuk sahibi olmak isteyenlere testosteron tedavisi hemen başlanmamalıdır. Testosteron tedavisine başlanmadan önce prostat kanseri ve eritrositozis yönünden araştırma yapılmalıdır. Testosteron kısa etkili ve uzun etkili enjeksiyon şeklinde uygulanabildiği gibi kılsız bölge cildine sürülecek jel formları da mevcuttur. Testosteron tedavisinin izlenmesi ve oluşabilecek yan etkilerinin takibi çok önemlidir. Uygulanan hormon tedavisi karaciğer fonksiyon bozukluğuna, kan tablosunda değişikliklere, kalp sorunlarına, prostat şikayetlerinin artmasına neden olabilir. Yakından takip edilmelidir.


Doç. Dr. İzak Dalva
Bayındır Söğütözü Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı

16.07.2021
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız