Vücutta doğuştan gelen ya da zaman içinde çeşitli nedenlerle oluşan estetik sorunlar, özgüven kaybına neden olabiliyor.Tepeden tırnağa birçok noktaya uygulanabilen günübirlik estetik işlemlerse, zamanın vücutta yarattığı hasara karşı büyük zaferler kazandırıyor.

Son yıllarda estetik cerrahide, insan vücudunda göze hoş görünmeyen her şeyi yaşla, sosyal yaşamla, iş hayatıyla ve giyim kuşamla uyumlu hale getirmek üzere tepeden tırnağa birçok yöntem kullanılıyor. Günümüzde plastik bütüncül bir bakış açısı söz konusu. Örneğin yüz çizgilerinin derinliğinden şikayet eden ve botoks uygulaması talep eden bir hastaya cildindeki değişiklikleri de düzeltmek için aynı seansta dolgu işlemi yapabiliyoruz. Ya da aynı hastanın cildindeki akne izlerini, lekeleri ya da kılcal damar görünümlerini çeşitli lazer uygulamaları ile giderebiliyoruz. Bu küçük dokunuşlar, hastada özgüven kaybına neden olan, onu depresifleştiren, hayat kalitesini bozan sorunları gidererek adeta yeni bir hayat sunuyor.

Botoks
Botoksu duymayan yok, hatta neredeyse artık uygulamayan yok. Ancak yanlış uygulandığında hayati risk oluşturabilen bu toksik maddenin ehil eller tarafından kullanılması çok büyük önem taşıyor. Sağlık açısından bu maddenin kas içine doğru uygulanması kadar doğru noktaya doğru miktarda yapılması da önem taşıyor. Her insanın yüz anatomisi parmak izi gibi. Uygulama yaparken kişide hangi yüz kaslarının bulunduğu, hangi kasın güçlü ya da zayıf olduğu, karşıt ya da aynı yönde çalışan kaslar olup olmadığı, o kas kullanılırken başka hangi kasların çalıştığının hesaplanması gerekiyor.

Nerelerde kullanılıyor?
Kullanım alanı çok geniş olan botoks, en sık olarak dinamik kırışıklıkların giderilmesinde kullanılıyor. Seboreik dermatit denilen, deride aşırı yağlanma olan hastalarda yağ bezlerinin çalışmasını azaltmak için kullanılabildiği gibi, koltuk altı ve avuç içi terlemesine karşı da uygulanabiliyor. Yüz felci geçirmiş hastalarda en iyi tedavi uygulanmasına rağmen, yüzün iki tarafı arasında bir dengesizlik kalabildiği için, yüzün sağlam tarafında düşük doz botoks uygulanarak bir balans sağlanabiliyor.

Etkisi ne kadar sürüyor?
Botoksun etki süresi kişiden kişiye değişiyor. Botoksun içeriğindeki toksini taşıyan proteine karşı vücutta bir antikor oluşur. Sonraki uygulamalarda bu antikorlar ile botoks arasında bir yarış başlar ve güçlü olan taraf kazanır. Bu nedenle kişinin bağışıklık sisteminin verdiği yanıta göre botoksun etki süresi değişir. Bazı hastada sekiz ay boyunca etkili olurken bazısında üç ay sürebilir.

Liposuction (yağ aldırma)
Liposuction, bir zayıflatma değil, vücuda şekil verme tekniği olarak uygulanıyor. Çeşitli tekniklerle yapılabiliyor. Kol ve bacak bölgesinde kan akışının olumsuz etki yaratmaması, damarların kan akışı sırasında zarar görmemesi için oldukça hassas bir şekilde kuru teknik (superdry) kullanılıyor. Kanı bu bölgeden tamamen boşalttıktan sonra bir saat içinde tüm işlemi tamamlıyoruz. Liposuction ayrıca ıslak (superwet veya tumescent) teknikleri ile de yapılabiliyor. Sulu yöntemlerde yağın alınacağı bölgeye kanamayı durduran, ağrıyı azaltan ve yağ alımına ortam hazırlayan sıvılar veriliyor. Geleneksel liposuction ile yağ almanın zor olduğu veya ikincil liposuction vakalarında ise ultrasonik liposuction tekniği tercih ediliyor. 

Ancak bu teknikte daha geniş olabileceğinden giriş portlarının izlerinin kamufle edilebilir yerde kalmasına dikkat etmek gerekiyor. Liposuction genellikle sedasyon+lokal anestezi ile yapılıyor ve hasta işlemi takip eden günlerde korse kullanıyor. Eğer birkaç bölgede birden fazla kombine işlem uygulanacaksa, genel anestezi tercih ediliyor. Kan sulandırıcı ilaç kullanan, kanama bozukluğu ve kan basıncı problemi (hipertansiyon) olanlara, bu işlemi yaptırırken ameliyat öncesi çok iyi bir değerlendirme yapılması ve ameliyat sonrası iyi bir bakım uygulanması önem taşıyor.

Nerelerde uygulanıyor?
Gıdıdan kalçalara, alt bacaktan karın bölgesine, kollardan koltuk altına kadar birçok noktada özel olarak dizayn edilmiş kanüller yardımı ile yağ alma şeklinde uygulanıyor.

Etkisi Ne Kadar Sürüyor?
Uygulamanın sonuçları 2-3 ay içinde tamamen ortaya çıkıyor ve genellikle yüz güldürüyor.

Prof. Dr. Ali Rıza Erçöçen
Bayındır İçerenköy Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Estetik Cerrahi ve El Cerrahisi Uzmanı 

13.12.2018
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız