• #sizdeğerlisiniz

1 - 7 Nisan Kanser Haftası

Kanserden değil, geç kalmaktan korkun. Unutmayın, erken tanı hayat kurtarır. Kontrollerinizi ihmal etmeyin. Kanser Haftası kapsamında hazırlamış olduğumuz Kanser Özel sayımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Erken Tanıda Büyük Yardımcı: Radyoloji

Kanser tedavisinde önemli olan doğru yöntemi, uygun zamanda, uygun bir şekilde ve tecrübeli ellerde uygulayabilmektir. Radyolojik incelemeler de kanser hastalıklarında erken ve doğru tanı koymanın en önemli basamağıdır. Kanser taraması, riskli hastalarda, erken dönemde kanser saptanabilmesi amacıyla, belirli programlar dâhilinde yapılan incelemelerdir.

Kemoterapiden Korkmayın

Kanser hücreleri normal hücrelerden daha çok bölünür ve çoğalır. Kemoterapi de bu prensibe dayanarak geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. ‘İlaç tedavisi’ veya ‘kimyasal tedavi’ de denen kemoterapiyi anlamak için önce kanser hücrelerini anlamak gerekir.

Mesane ve Prostat Kanserleri

Mesane tümörlerinde öncelikle hematüri kavramından bahsetmek gerekir. Hematüri idrarda kan görülmesi durumudur. İdrarda kan görülüyorsa, özellikle belli yaşın üzerindeki kişilerde ağrısız, kanlı idrar varsa bu durum aksi ispatlanıncaya kadar mesane tümörü kabul edilir. Hematürisi olan hastaların son derece dikkatli olmaları gerekir.

Geleceğin Tedavisi: İntratümöral Kemoterapi

Ülkemizde sigara kullanım oranları hala çok yüksek ve akciğer kanserinin nedenleri arasında da % 80 oranı ile ilk sırayı alıyor. Öksürük, ağrı gibi belirtiler çoğunlukla göz ardı edildiği için geç fark edilen ve bu nedenle tedavi tedilemediği yanılgısına düşülen akciğer kanseri, erken evrede yakalandığında tedavi şansı buluyor.

Lösemi

Bir diğer adı da kan kanseri olan lösemi, kan hücrelerinin yapım yeri olan kemik iliğinin blast adı verilen kanserli hücrelerce işgal edilerek, normal kan hücrelerinin üretiminin bozulması ve vücutta bu üretimin bozulmasının karşılığı olarak ortaya çıkan belirtilerle karakterizedir.

Yazıların devamını, kanserden korunma yöntemlerini, kanserli hastaların uygulaması gereken Reçeteleri ve en son kanser tedavi yöntemlerini dergimizde bulabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve randevu talepleriniz için
0 850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile irtibat kurabilirsiniz.

Size özel haberler ve sağlıklı yaşam bilgileri için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz