Mevsimsel Alerjiler Nelerdir? Neden “mevsimsel” Olarak Tanımlanıyor? Hangi Süreyi Kapsıyor?

Mevsimsel alerjiler: Bahar aylarında ortaya çıkan mevsimsel alerjik rinit ve mevsimsel alerjik konjonktivit olarak bilinmektedir. Çayır otları, yabani otlar, tahıl bitkileri ve ağaçların polenizasyon zamanı Mart-Ağustos aylarında ortaya çıktığı için bu dönemde görülen mevsimsel alerjik rinit, allerjik rinokonjonktivit, mevsimsel alerjik astım; mevsimsel alerjik hastalıklar olarak bilinmektedir. Bazen de küf mantarlarının etkisine bağlı olarak sonbahar aylarında alerjik rinit ve alerjik astım atakları görülebilir.


Mevsimsel Alerjilerin Tetikleyicileri Neler?

İç ortamda ev tozu akarları, kedi, köpek antijenleri, iç ortam küfleri ve hamamböceği antijenidir. Dış ortamda, çayır ot, ağaç polenleri ve dış ortam küfleridir.


Hangi Belirtilerle Ortaya Çıkıyor? 

Burunda akıntı, kaşıntı, hapşırma, tıkanıklık, gözlerde kaşıntı, sulanma, damakta kaşıntı, nefes darlığı, göğüsde tutuklık hissi, kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkarlar.


Hayatın Herhangi Bir Döneminde Aniden Ortaya Çıkabilir Mi?

Hayatın herhangi bir döneminde aniden ortaya çıkabilir. Genellikle 10 yaşından sonra görülme sıklığı %10-15 arasındadır. Mevsimsel alerjiler hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir.
 

Mevsimsel Alerjilerin Belirtileri Nelerle Karışıyor?

Mevsimsel alerjik hastalıkların belirtileri benzer yakınmalarla seyrettiğinden, alerjik olmayan (non alerjik rinit) rinitlerle karışır. Vazomotor, enfeksiyöz, hormonal ve ilaçlara bağlı rinit ile karışabilir. alerjik rinit  yine rinosinüzit, konjonktivit, nazal polip, otit, uyku bozuklukları, astım gibi hastalıklarla birlikte seyredebilir.

 

Mevsimsel Alerji Kimlerde Ortaya Çıkıyor, Ortak Özellikleri Neler? Genetik Geçiş Var Mı?

Mevsimsel alerjik hastalıklar genetik duyarlılık ve çevresel faktörlerin ve tetikleyicilerin etkileşimi ile ortaya çıkar. Mevsimsel alerjik rinit, alerjik astımı olan hastaların aile bireylerinde de benzer hastalıklar sıklıkla bulunur.


Mevsimsel Alerjilerin Astım İle İlişkisi Nasıl?

Alerjik rinit ve astım aynı bireyde sıklıkla birlikte bulunur. Astımlı bireylerin %80inde alerjik rinit, alerjik rinitli olguların %40ında astım hastalığı vardır. Kısacası bu iki hastalık sıklıkla birlikte bulunur.


Mevsimsel Alerjinin Tanısı Hangi Yöntemlerle Konuluyor?

Tanıda 3 ayrı yöntem söz konusudur.

  • Yakınma ve öykünün değerlendirilmesi,
  • Fizik Muayene (Burun, gözler ve solunum sistemi muayenesinin tam olarak yapılması)
  •  Deri testleri (Prick testler)

Prick deri testleri tanıda en çok kullanılan testlerdir. Ucuz, basit, duyarlı ve hemen sonuç veren testlerdir. Gerektiğinde alerji testleri uygulanamayan olgularda, kanda spesifik Ige ölçümü yapılarak tanı konur.


Tedavi Seçenekleri Neler? Sürekli Bir Tedavi Mi, Dönemsel Tedaviler Mi?

Tedavi 3 basamakta uygulanabilir.

  • Korunma Tedavisi; Alerjik hastalıkları oluşturan alerjenlerden uzak durma ve korunma tedbirlerinin alınması. Polen alejisinde bu zordur.
  • İlaç Tedavisi (Farmakoterapi) Antihistaminikler, İntranazal  kortkosteroidler, Lökotrien antagonistleri, Oral dekonjestanlar, İntranazal Antikolinerjikler kullanılır
  •  Aşı Tedavisi( İmmunoterapi )

Alerjik rinitte dönemsel tedavi uygulanır.


Kalıcı Tedavisi Var Mı, Yoksa Koruyucu Tedavi İle Mi Yetinmek Gerekiyor?

Mevsimsel alerjik hastalıkları ortadan kaldıran kesin bir tedavi yoktur. Alerjik Hastalıkların doğal seyrini değiştiren tek tedavi aşı tedavisidir ( İmmunoterapi).


Hastanın Günlük Hayatında Alabileceği Önlemler Nelerdir?

Hastanın polen alerjisi ve mevsimsel,  bahar aylarında artan yakınmaları varsa , Nisan Mayıs aylarında zamanını daha çok kapalı ortamlarda geçirmesi, eve döndükten sonra giysilerin değiştirilmesi ve duş alınması ve polenlerin atmosferde yoğun bulunduğu sabah saatlerinde sportif aktiviteleri yapmamaları önerilmektedir.

 

Tedavi Edilmemesi Nelere Yol Açabilir?

Tedavi edilmezse alerjik hastalıkların şiddeti artar, yaşam kalitesi bozulur, alerjik astım gelme olasılığı artar.Bayındır Hastanesi
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız

yukarı git