Görme kaybının en önemli nedenleri arasında yer alan katarakt, ilaçla ya da gözlükle tedavi edilemiyor. İlerlemesini durdurabilecek herhangi bir etkili yöntemin de bulunmadığı katarakt hastalığında, cerrahi müdahale tek tedavi seçeneği olarak rol oynuyor.

Göz içindeki merceğin saydamlığını kaybederek bulanıklaşması ve buna bağlı olarak görmenin azalmasıyla oluşan katarakt, görme kalitesinde düşüşe, bulanık ve çift görüşe yol açıyor. Gelişim süreci yavaş olduğu için bazı hastalar, görmelerindeki azalmayı çok ileri dönemde fark ediyor. Katarakt her yaş grubunu etkilese de özellikle 50 yaş sonrası daha sık görülüyor. Şeker hastalığı, uzun süreli kortizon kullanımı ve göze travma gibi durumlarda ise katarakt daha erken gelişebiliyor. Yaşam kalitesini düşüren bu hastalıkta tek tedavi yöntemi ise ameliyat... Hastanın görme keskinliğinde azalmanın olması günlük hayatında ya da mesleki yaşamında sorunlara yol açıyorsa, ameliyat olmasının zamanı gelmiştir.

(Katarakt cerrahisine ilişkin bilgilendirme videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz.)

Katarakt cerrahisinde kullanılan cihaz ve teknolojiler çok önemli

Katarakt cerrahisinin başarısında hekimin cerrahi deneyimi, kullanılan cihaz, teknolojiler ve mercek kalitesi oldukça önem taşıyor. Hastaların ameliyat öncesi kapsamlı bir göz muayenesi ve en son teknolojik cihazlar ile yapılan tetkiklerle değerlendirilmesi çok önemli. Gözde kornea, görme siniri ve retina yapıları ayrıntılı olarak değerlendirilmeli, mevcut kuru göz, glokom ve sarı nokta hastalıkları dikkate alınmalı. Katarakt cerrahisi damla anestezisiyle en son teknolojik cihaz ve yöntemler kullanılarak, fakoemülsifikasyon yöntemiyle yapılmalı ve bu ameliyatlarda, tek kullanımlık en kaliteli malzeme ve en iyi kalitede mercekler kullanılmalı.

Göz içi mercek seçimi önem taşıyor

Katarakt cerrahisinde yapısı bozulan mercek çıkartılıyor ve görmeyi sağlayan yapay bir mercek yerleştiriliyor. Mercek seçiminin gözün uygunluğu, hastanın yaşam şekli, mesleği, istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılması gerekiyor. 

  • Tek odaklı lensler: Uzağı net bir şekilde görmeyi sağlar, ancak hastanın yakını görebilmesi için yakın gözlüğü kullanması gerekir. Astigmatizması olan bireylerde nasıl gözlük ve kontak lenste astigmatizma düzeltilmesi yapılıyorsa katarakt cerrahisi esnasında bu düzeltme astigmatizmayı düzelten torik göz içi lensler ile yapılmalıdır.
  • Trifokal (üç odaklı) lensler: Hastalar bu lens sayesinde yakın-orta ve uzak mesafeyi çok daha konforlu bir şekilde görebilir ve bu hastalarda gözlük ihtiyacı azalır. Orta mesafe görme, günümüzde dijital ekranların yoğun kullanımı nedeniyle çok önemlidir. Trifokal merceklerin astigmatizması olan hastalar için trifokal torik (uzak, orta, yakın ve astigmat düzeltilmesi) adı verilen seçeneği de mevcuttur. Orta mesafeyi yoğun olarak kullanan hastalar için EDOF (uzatılmış odaklı) adı verilen göz içi mercek seçenekleri de mevcuttur.


(Katarakt cerrahisinde kullanılan premium lensler hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz)

Lazer teknolojisi hem hastaya hem de cerraha avantaj sağlıyor

Katarakt tedavisinde günümüzde kullanılan son aşama olan femtosaniye lazer teknolojisi hem hastaya hem cerraha önemli avantajlar sağlıyor. Hastaların önemli bir kısmında, gözde robotik cerrahi yöntem olarak tanımlanan, en son teknoloji Femtosaniye Lazer yardımlı katarakt cerrahisi yöntemini kullanıyoruz. Bu yöntemde ameliyatın önemli aşamaları bıçak kullanmaksızın ve daha güvenli olarak gerçekleştiriliyor. Bu yöntemi özellikle premium göz içi mercek planladığımız hastalarda tercih ediyoruz. Femtolazer yardımlı katarakt cerrahisi sayesinde özellikle ileri katarakt hastalarında kornea endotel hücre kaybı daha düşük oranlara indirilebiliyor ve böylelikle ameliyat sonrası elde edilen görüş kalitesinin ömrü de uzatılabiliyor.

Dijital navigasyon sistemi katarakt cerrahisinin zorluklarını ortadan kaldırıyor

Dijital navigasyon sistemi, cerrahların katarakt ameliyatının en zorlayıcı ve önemli basamaklarını, daha iyi planlamalarına ve gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor. Eskiden katarakt cerrahisinde hastanın gözüne yapılacak kornea ve lens kesilerinin yeri, cerrah tarafından el yordamıyla saptanıyordu, şimdi ise dijital navigasyon yöntemiyle tam olması gereken yere yapılıyor. Bu teknoloji lensin en doğru yere konulmasına, astigmatizmanın kontrol edilebilmesine ve daha yüksek görüş kalitesi elde edilmesine yardımcı oluyor. Bunun sonucunda ise katarakt hastalarının görsel sonuçlarının çok daha iyi olduğunu görebiliyoruz.

Prof. Dr. Yonca Aydın Akova
Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Başkanı

10.05.2021
loading
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Verdiğim kişisel veri ve iletişim bilgilerimin, Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Aydınlatma Metninde belirtilen amaç ve bağlı amaçlar dahilinde işlenmesine ve aktarılmasına muvafakatettiğimi beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş., Penta Sağlık Hizmetleri A.Ş., Bayek Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri ve İşletmeciliği A.Ş. (hepsi birlikte Bayındır Sağlık Grubu olarak anılacaktır) tarafından her türlü bilgilendirme, etkinlik, duyuru, anket, tanıtım, açılış, davet vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma ticari elektronik ileti (arama, SMS, e-posta vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

Lütfen Üstteki Kutucuğu işaretleyiniz!

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız