Nasıl Tedavi Ediliyor?

Cerrahi ya da  cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilebilen Karpal Tünel Sendromu’nda tedavi, hastalığın hangi aşamada olduğu anlaşıldıktan sonra planlanmaktadır. Zira her Karpal Tunel sendromu hastasının ameliyat olması gerekmemektedir. Çoğunlukla da ameliyatsız çözümler mümkün olmaktadır. Hastalığın erken teşhis edilmesi, gerekli önlemlerin alınması ve erken tedavi ile sinir hasarının önüne geçilebiliyor.
 

İlk olarak altta yatan diyabet hastalığı, hipotiroidi, romatizmal rahatsızlıklar varsa bunların tedavi yoluna gidilmesi ancak bu sırada sinir hasarına fırsat verilmemesi gerekiyor. Başlangıç tedavisi; genellikle, en az iki hafta boyunca etkilenen el ve bileğin dinlendirilmesi, belirtileri kötüleştirecek faaliyetlerin önlenmesi veya kısıtlanmasını ve başka hasarların oluşmasını engellemek için bileği hareketsiz kılacak bir atel verilmesini içeriyor. Eğer bir şişme varsa el bileğine soğuk uygulaması şişliği azaltmaya yardımcı olabiliyor. Ultrason tedavisi, yoga, lazer uygulaması, B vitamini ve egzersiz terapileri uygulanıyor olsa da bunların faydalı olduğunu kanıtlayan yayınlar henüz bulunmuyor.

 

Cerrahi Dışı Tedaviler

Çeşitli non steroidal antienflamatuar ilaçlar, yeni başlayan ve yorucu aktivitelerden kaynaklanan semptomları hafifletebiliyor. Ağız yoluyla alınan diüretikler ödemi azaltabiliyor. Hafif veya aralıklı şikayeti olanlarda kortikosteroidler veya lokal anestezik ilaçlar bilek içine enjekte edilebiliyor veya ağızdan alınan kortikosteroid ilaçlar çabuk ancak geçici bir rahatlama sağlayabiliyor. Ancak steroid tedavisinin diğer ilaçların uygun ya da faydalı olmadığı durumlarda kullanılması gerekiyor.

Esneme ve güçlendirme egzersizleri, semptomları hafif olan kişilerde işe yarayabiliyor. Ancak bu egzersizlerin fizyoterapist gözetiminde yapılması gerekiyor.

El bilekliği (İstirahat Ateli - Splint) kullanımı hafif olgularda bile antienflamatuar ilaç kullanımı sırasında geceleri mutlaka veriliyor. El bileğine yük bindiren bir iş yapılacaksa mutlaka kullanılması gerekiyor.Akupunktur ve kayropraktik bakım bazı hastalara yararlı olabiliyor ancak bunların da etkinliği kanıtlanmış değil.

 

Cerrahi Tedavi

Hastalığın belirtileri altı ay veya daha fazla sürerse bu durum tedavide cerrahinin gerekliliğine işaret ediyor. Her ne şekilde olursa olsun cerrahi tedavi gereken olgularda karpal ligamanın kesilmesi ve bu yolla median sinirin üzerindeki basıyı ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır.

 

Açık Cerrahi

Teknolojiye paralel olarak tıbbi görgü ve bilgilerin de artışı ile bu işlem hastanın konforu açısından giderek daha olumlu hale getirilmiştir. İşlem lokal anestezi altında yapılır. Hastanın aynı gün içinde ameliyat edilmesi ve taburcu olması mümkündür. Açık cerrahi işlemde hastanın el bileğinden avucunun içine doğru açılan bir küçük kesi ile bu ligaman kesilir ve sinir baskıdan kurtarılır. Bu açık cerrahi çıplak gözle yapılabildiği gibi mikroskop eşliğinde de yapılabilir ancak sonuçlarında bir farklılık yoktur” diyor.

 

Kapalı Cerrahi

Cerrahide bir diğer yöntem ise bu ligamanın endoskopik yolla kesilmesi. Bu yöntemde ön kolda ve avuç içinde 1’er cm’lik kesiler (bazen tek bir kesi de yeterli olabiliyor) açılıyor, bir endoskop bu kesilerden sokulup yine ligamanın kesilmesi sağlanıyor. Endoskopik yöntemde tedavide avuç içinde daha küçük bir kesinin olması, daha hızlı ve fonksiyonel iyileşme sağlaması daha büyük avantaj sağlıyor. 

 

Ameliyattan Sonra

Belirtiler ameliyat sonrası hemen ortadan kalkmasına rağmen, cerrahi tedavi ile tam iyileşme aylar sürebiliyor. Bazı hastalarda yara enfeksiyonu, sinir hasarı, kesi üzerinde sertlik ve ağrı olabiliyor. Uz. Dr. Mutlu, bu durumun hastalığın tekrarlaması gibi karşılarına çıkabildiğini fakat bu belirtilerin çoğu zaman kendiliğinden geçtiğini söylüyor. Bazen karpal ligamanın kesilmesi bilekte güç kaybına neden olabiliyor. Gücü geri kazanmak amacıyla fizik tedavi gerekebiliyor.

 

Bileklerinizi Koruyun!

Karpal Tünel sendromundan korunmak için:

  • El bileğinizi tekrarlayan baskılara karşı koruyun.

  • Zorlayıcı işlerden kaçının.

  • Gerektiğinde koruyucu atel takın.

  • Elleri sıcak ve esnek tutmaya yardımcı parmaksız eldiven de giyebilirsiniz.

  • El bileğiniz sürekli bükük halde iken çalışmaktan kaçının.

  • Çalışma aralarında germe egzersizleri yapın. Kollarınızı ileriye uzatıp el bileklerinizi, aralarda gevşemeler olmak kaydıyla, 5’er saniye önce düz sonra aşağı ve en sonunda da yukarı bükerek tutun. Yine 5 saniye süre ile yumruk açıp kapama egzersizi yapın. Her hareketi 10 kez tekrarlayın ve günde birkaç kez olmak üzere düzenli olarak yapın.

  • El işi yapıyorsanız molalar verin.

  • Çamaşırı elde sıkmayın.

  • Bilgisayar başında uzun çalışıyorsanız bileği destekleyen mouse pad kullanın.

  • Omega 3 yağ asidinden zengin beslenmenin bu hastalığı önlediği yönünde de yayınlar bulunuyor.

Bayındır Hastanesi
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız

yukarı git