Nasıl Çalışıyor?

Kapsülden gelen radyofrekans (radyotelemetri) dalgaları, hastanın üzerine giydiği bir yelek içindeki kaydedici (recorder) tarafından sürekli olarak algılanıyor. 6-8 saatlik kayıt işleminin ardından hasta üzerindeki kaydediciyi kliniğe geri getiriyor. Kaydedicideki veriler bilgisayara yüklenmiş olan bir programa aktarılarak kaydedilmiş olan renkli ve orijinal binlerce görüntü incelenebilir hale geliyor. Kapsül Endoskopi metodu ile ince bağırsakların iltihabi (Crohn's hastalığı) hastalıkları, diğer ülseratif hastalıkları, emilim bozukluğu yapan hastalıkları, polipleri, tümörleri ve gizli kanama ile demir eksikliğine sebep olabilen bazı damarsal anomalileri teşhis edilebiliyor.

 

Uygulama Sırasında Nelerden Kaçınmak Gerekiyor?

 

 Kapsül Endoskopi ağrısız bir uygulama. Uygulama sırasında hastalar günlük aktivitelerine aynen devam edebiliyor ve atlama, zıplama gibi hareketlerden kaçınmak kaydıyla mümkün olduğunca hareketli davranmaları, sürekli oturma ve yatmadan kaçınmaları tercih ediliyor. Kayıt süresi yaklaşık 6-8 saat civarında. Bağırsaklardaki kapsül genellikle 12-24 saat içerisinde dışarı atılıyor. Nadiren kapsülün bağırsaklardan atılması 15 güne kadar uzayabiliyor. Hastaların yüzde 0.5-2 oranındaki bir kısmında, kapsül bağırsaklardan atılamayabiliyor. Bu durumda bağırsaklardan giderilmesi için küçük bir cerrahi müdahale gerekebiliyor.

 

 Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Neler?

 

Prof. Dr. Ahmet Kemal Gürbüz gebeler ile kalp pili bulunanlarda bu yöntemi uygularken dikkatli        olmak gerektiğini vutguluyor ve ekliyor: "Yutma güçlüğü olan vakalarda tercih edilmemeli. Hasta    evvelce özellikle ince bağırsak operasyonu geçirmiş ve bağırsakta darlık şüphesi varsa, önce ince  bağırsakların pasajını gösteren bir grafi çekilmeli ve Kapsül Endoskopi daha sonra uygulanmalı.  Kronik mide-duodenum ülseri olan hastalarda mide çıkışında veya duodenumda darlık olabileceği  unutulmamalı ve böyle bir vakada kapsülün ince bağırsaklara inemeyeceği hatırda tutulmalı. Hastalar  demir ve bizmut ihtiva eden ilaç kullanıyorlarsa, işlemden 3-4 gün önce bu ilaçları bırakmalılar. Kapsül  Endoskopi uygulanan gün işlem sonlandırılıncaya dek hastaların alışveriş merkezleri girişlerindeki  güvenlik kapılarından (x-ray cihazı) geçmemeleri ve kapsül vücuttan atılmadıkça MR çektirmemeleri  gerekiyor. İşlem süresince cep telefonu görüşmesi yapılmaması ve görüşme yapanların yakınında  bulunulmaması da önemli."

 

 Ne Zaman Yapılması Uygun?

 

 İnce bağırsakların incelenmesi amacıyla yapılan Kapsül Endoskopi sıklıkla, dışkıda gizli kan  mevcudiyetinin eşlik etttiği demir eksikliğinin varlığında gastroskopi ve kolonoskopi ile bir neden  bulunamadığında yapılıyor.

 

Prof. Dr. Ahmet Kemal Gürbüz
Bayındır  İçerenköy Hastanesi
Gastroenteroloji BölümüBayındır Hastanesi
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız

yukarı git