Işıl ışıl parlayan, bembeyaz dişler sadece sağlıklı bir gülümsemenin değil, insanın kendine olan güveninin de altını çizen en büyük araçlardan biri! Neyse ki günümüzde, diş renginden mutlu olmadığı için gülmeyi unutanlar, estetik diş hekimliğinin pratik uygulamaları sayesinde keyifle gülümseyebiliyor.

Her insan yaradılışından gelen bir diş rengine sahip oluyor, insan teni esmerleştikçe dişler de beyazlıyor. Ancak ister esmer olsun ister sarışın herkesin tek bir isteği var; bembeyaz dişlere sahip olmak! Bu konuda imdadımıza yeni malzemeler ve uygulama teknikleri yetişiyor. Estetik Diş Hekimliği’nin en güncel konularından biri olan diş beyazlatma hakkında merak ettiğimiz her şeyi bu blog yazımızda ele aldık!

 

Diş Beyazlatma Bir İhtiyaç Mı Yoksa Kozmetik Bir İşlem Mi?

Diş beyazlatma işlemi (bleaching), diş taşı temizliğinden sonra uyguladığımız ve dişi kendi doğal rengine kavuşturan polisaj yönteminden farklı olsa da, her zaman kozmetik nedenlerle uygulandığını söyleyemeyiz. Çocukken çok fazla antibiyotik kullanmış, fazla flora maruz kalmış ya da süt dişleri çok çürüdüğü için kalıcı dişleri lekeli çıkmış hastalarda diş beyazlatmak bir gereklilik de olabiliyor.

 

Diş Beyazlatma Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

Profesyonel beyazlatma, kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterir. Uygulama için öncelikle ışığın yakıcı etkisi nedeniyle hastanın diş etleri özel bir bariyerle izole ediliyor, gözlere de koruyucu gözlük takılıyor. Ardından kimyasal içerikli uygulama dişlere sürülüyor ve özel bir mavi ışık veriliyor.  Verilen bu ışık sayesinde işlem daha iyi sonuç verecek hale getiriliyor. Yaklaşık 15’er dakikalık bölümler halinde toplam bir saat süren bir uygulama yapılıyor. Hasta bu sırada dişlerinde hassasiyet hissedebiliyor, ihtiyaç duyduğunda kısa molalar verilebiliyor. İkinci ve üçüncü seanslar ise yarımşar saat sürüyor ve genellikle üç seansta istenilen sonuca ulaşılıyor. 

 

Seanslar Arasında ve Sonrasında Dişlere Özel Bir Bakım Gerekiyor Mu?

Seanslar arasında çay, kahve, karpuz, portakal, kırmızı şarap, vişne, kiraz, salçalı yemekler gibi renklendirici gıdaların tüketilmesini, sigara içilmesini ve renkli gargaraların kullanılmasını kesinlikle önermiyoruz. Seans bitiminde dişlerde ortaya çıkabilen sıcak-soğuk hassasiyetini çok iyi sonuç veren hassasiyet giderici macunlar gideriyor.

 

Uygulama Her Zaman Başarılı Sonuçlanıyor Mu?

Uygulamanın ardından elde edilen beyazlık, kişinin diş renklenmesinin kaynağına ve diş yapısına göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle çok iyi sonuç veriyor. Bazı vakalarda beklenmedik olumlu sonuçlar dahi elde ediliyor. Bazı hastalar muayenehaneden memnun ayrılsalar da bir hafta sonra dişlerinin renginin sarardığını belirterek tekrar bize başvurabiliyor. Bu hastalarda gerçekte dişin sararması değil, hastanın yeni diş rengine gözünün alışması söz konusu oluyor.

 

Beyazlatılan Dişler Bu Rengi Ne Kadar Süreyle Koruyabiliyor?

Kalıcılık süresi kişinin diş yüzeyinin pürüzsüz olup olmamasına, tükürük yapısına, çay, kahve ve sigara tüketimine, dişlerine özen gösterip göstermemesine bağlı olarak değişiklik gösterse de yaklaşık 2-3 yıl sürüyor. Kişinin süt ve yoğurt tüketme sıklığı dahi bu kalıcılık süresi üzerinde etkili oluyor.

 

Diş Beyazlatma Uygulaması Sadece Muayenehane Ortamında Mı Yapılabiliyor?

Diş beyazlatma işlemi ev tipi ve muayenehane tipi olarak ikiye ayrılıyor. Evde diş beyazlatmak için satışa sunulan birçok ürün var. Yine diş hekimi tarafından hastadan ölçü alınarak hastanın ağzına uygun şeffaf plak hazırlanıyor. Hasta, muayenehanede kullanılan malzemenin biraz daha seyreltilmiş hali olan ürünü dışarıdan satın alıyor. İçerisine beyazlatıcı malzeme konulmuş plak, 7-10 gün boyunca, bazı yöntemlerde günde 20 dakika bazılarında ise gece boyu ağızda tutuluyor.  Ancak hastalar bu uygulamaları genellikle yarım bıraktıkları için tam sonuç alamıyor. Bu nedenle ben diş beyazlatma uygulamasının muayene ortamında yaptırılmasını öneriliyor.

Bayındır Hastanesi
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız

yukarı git