Alzheimer’a Yeni Rehabilitasyon

25.07.2017
 
Nörolog, psikiyatrist ve psikologdan oluşan bir ekip ile uygulanan bilişsel aktivite programında Alzheimer’ın etkilemediği bölgelerin kurtarılarak günlük yaşamdaki zorlukların aşılması hedefleniyor.
Dünyada 47 milyon Alzheimer hastası var. Türkiye’de ise yaklaşık 600 bin aile bu hastalıkla mücadele ediyor. Uzmanlara göre Alzheimer 2030’da dünya genelinde 76 milyon insanı etkileyecek. Hastalığın belli bir seviyede tutulması uygulanmaya başlanan yeni bir yöntem var. “Bilişsel Aktivite Rehabilitasyon Programı” olarak adlandırılan yöntemi, Bayındır Sağlık Grubu’ndan Uzman Klinik Psikolog Şencan Taşkale, Nörolog Doç. Dr. Betül Yalçıner ve Dr. Melek Kandemir uygulamaya başladı.
Bilişsel aktivite programı
İlaç tedavilerine ek olarak hafta 2 kez 90 dakika uygulanan yöntemi Dr. Kandemir şöyle anlattı:
“Bilişsel aktivite programları nörolog, psikiyatrist ve psikologdan oluşan bir ekip ile uygulanıyor. Rehabilitasyon programlarında kişinin hastalığın gidişatı boyunca henüz etkilenmemiş bölgelerinin korunması ve bu bölgelerin işlevlerinin hasarlı bölgelerin işlevlerinin telafisi için kullanılması amaçlanıyor. Bu sayede hastaların uzun süre bağımsız işlev görür durumda kalması, ev veya dış mekanda olabilecek kaza ve kaybolmaların azaltılması, kişinin sosyal aktivitesinin artırılması hedefleniyor.”
Dikkat egzersizleri
Bilişsel Aktivite Programı’nda her hastaya özel bir uygulama yöntemi izlendiğini söyleyen Doç. Dr. Betül Yalçıner ise “Rehabilitasyona başlayan hastalar genellikle 65 yaş üzeri oluyor. Hastanın yaşam kalitesi ve bağımsızlık düzeyi değerlendiriliyor. Planlanan egzersizler, öğrenme, hatırlama, çağrışım bağı kurma, planlama gibi görevleri içeriyor. Örneğin; hastadan belli bir bilgi içeren paragrafı dinlemesi ve ardından sorulan soruları yanıtlaması isteniyor. Farklı sayı, şekil, renkte 3 boyutlu nesnelerle dikkat ve yapılandırma egzersizleri yapılıyor. Bir yandan da gündelik hayatta hastalık kaynaklı zorluklar ele alınıyor ve çözüm yöntemleri öneriliyor” bilgisini verdi. 


Bayındır Hastanesi
x

Randevu Al

* listenenler dışındaki tarih ve saate randevu almak istiyorsanız lütfen 0850 911 0 911 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Hastanemizde kaydınız var ise direkt randevu alabilmek için tıklayınız

yukarı git